
Resort zdrowia poinformował o rozpoczęciu prac w kierunku zmian w regulacjach dotyczących ratunkowego dostępu do technologii lekowych (RDTL). Eksperci i pacjenci onkologiczni czekają na efekty tych zamierzeń, bo obecne zasady powodują, że system po prostu nie działa.
- Prace nad uproszczeniem procedury występowania o ratunkowy dostęp do technologii lekowych już trwają - poinformował Rynek Zdrowia Krzysztof Jakubiak, rzecznik MZ.
Przypomniał jednocześnie, że „zgodnie z art. 47 d ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w przypadku uzasadnionej i wynikającej ze wskazań aktualnej wiedzy medycznej potrzeby zastosowania u świadczeniobiorcy leku, który nie jest finansowany ze środków publicznych w danym wskazaniu, a który jest niezbędny dla ratowania życia lub zdrowia świadczeniobiorcy we wskazaniu występującym u jednostkowych pacjentów (gdy zostały już wyczerpane wszystkie możliwe do zastosowania w tym wskazaniu dostępne technologie medyczne finansowane ze środków publicznych), minister zdrowia może wydać, w drodze decyzji administracyjnej, zgodę na pokrycie kosztów tego leku w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowej”.
Dodał, że zgoda ta jest wydawana na wniosek świadczeniodawcy posiadającego w dniu jego złożenia zawartą umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w tym zakresie. Pacjent nie jest stroną w postępowaniu i nie jest informowany o jego wyniku. To świadczeniodawca jest informowany przez Ministerstwo Zdrowia o zgodzie lub odmowie finansowania leku w ramach RDTL.
Kto za to zapłaci?
- RDTL jest obecnie finansowany z ryczałtu wyliczonego indywidualnie dla danej jednostki służby zdrowia. W szpitalach onkologicznych ryczałt jest często niewielki, dlatego możliwość sfinansowania tą drogą nowej formy terapii bardzo niekorzystnie wpływa na i tak zbyt niski poziom finansowania leczenia onkologicznego - ocenia prof. Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu i przewodniczący Ogólnopolskiego Zrzeszenia Publicznych Centrów i Instytutów Onkologicznych.
- Należy gruntownie przeanalizować całą ścieżkę procesu podejmowania decyzji o kwalifikacji, dostępności i możliwości finansowania ratunkowego dostępu do terapii lekowej, ta kwestia wymaga bowiem weryfikacji - zaznacza prof. Maciejczyk.
Wojciech Wiśniewski z Fundacji Onkologicznej Alivia przypomina, że ta od miesięcy monitoruje jak w praktyce działają przepisy dotyczące ratunkowego dostępu do nierefundowanych technologii lekowych w onkologii.
- Nasuwają się trzy najważniejsze kwestie. Po pierwsze: liczba składanych przez ośrodki onkologiczne wniosków o ratunkowy dostęp do nierefundowanych leków jest zatrważająco niska. Biorąc pod uwagę problemy z dostępnością do nowoczesnych terapii onkologicznych w Polsce, niespełna 500 wniosków to zdecydowanie za mało, bo potrzeby są o wiele większe - mówi Wiśniewski.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- 3
- NASTĘPNA »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
- 12:20 MZ rezygnuje z dalszych prac nad stosowaniem kamer nasobnych przez ratowników medycznych
- 11:59 Dietetyczne napoje bardziej szkodliwe niż sądzimy
- 11:38 Palenie papierosów powoduje problemy ze wzrokiem
- 11:17 Gorzów Wlkp.: Koalicja Obywatelska apeluje o współpracę na rzecz szpitala
- 10:56 Lekarz apeluje o wsparcie dla idei pokoju wytchnień: całodobowa praca opiekunów trwa latami
- 10:35 Bydgoszcz: konflikt w szpitalu. Nagranie rozmowy dyrektora ze związkowcem odsłuchały tysiące osób
- 10:14 Kraków: będzie zmiana dyrektora w szpitalu im. Jana Pawła II?
- 1 Grożenie, że szpitale powiatowe zostaną zamknięte, to strachy na Lachy
- 2 Ministerstwo Zdrowia: e-skierowania pozwolą na lepsze wykorzystanie zasobów i monitorowanie kolejek
- 3 Resort zdrowia chce ulepszyć proces "przewidywania zła" u sprawców przestępstw. Czy to realne?
- 4 NFZ bogatszy o 900 mln zł, ale pacjenci tego nie odczują?
- 5 Lubelskie: szpitale powiatowe twierdzą, że nie sprostają ''spirali podwyżek"
- 6 Dzieci z ADHD leczymy inaczej niż w USA. Obawy wzbudza podawanie leku podobnego do amfetaminy
- 7 Emilewicz: kończymy prace nad projektem nowego Prawa zamówień publicznych
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych