Co zamiast Obamacare? Trump ma plan, ale nie zdradza szczegółów Prezydent Donald Trump zapowiada, że Amerykanie będą mieli opiekę zdrowotną, która będzie o wiele mniej kosztowna i o wiele lepsza. Fot. Archiwum

Powracając do tematu opieki zdrowotnej, nowy prezydent USA Donald Trump zapewnił, że uchyli Obamacare i od razu zastąpi ją nowymi przepisami o ubezpieczeniach zdrowotnych. Nie podał jednak szczegółów swego planu. Ostrzegł Kongres, aby mu nie wchodził w drogę.

W miniony weekend (14-15 stycznia) Trump oznajmił w wywiadzie dla "Washington Post", że jego projekt reformy zdrowia jest niemal gotowy. Ostrzegł też Kongres, gdzie Republikanie (GOP) kontrolują obie izby, aby nie stał mu na przeszkodzie. W ostatnim czasie także w GOP pojawiły się bowiem apele o powściągliwość w planach likwidacji Obamacare.

Reforma zdrowia: ma być taniej i lepiej
Z wypowiedzi Trumpa wynika, że zakłada on niemal jednoczesne uchylenie Obamacare i wprowadzenie nowej reformy.

- Być może w tym samym tygodniu, w tym samym dniu, w tej samej godzinie - powiedział prezydent elekt.

Jak dodał, nastąpi to zaraz po zatwierdzeniu jego kandydata Toma Price'a na ministra zdrowia. Senat nie ustalił jeszcze jednak nawet terminu jego przesłuchania.

Trump tłumaczył konieczność zmian, wskazując na wysokie w systemie Obamacare kwoty, jakie musi zapłacić ubezpieczony zanim resztę pokryje ubezpieczyciel, a także wysoki koszt polis ubezpieczeniowych. Podkreślał, że prowadzi to wiele osób do katastrofy finansowej.

Nie wdając się w szczegóły, Trump zaznaczył tylko, że nie będzie to tzw. single payer health care, czyli powszechny system opieki zdrowotnej, w którym koszty pokrywa ostatecznie jedna narodowa instytucja, a nie prywatni ubezpieczyciele. Usługi świadczyć natomiast mogą albo firmy prywatne, albo publiczne, albo i jedne, i drugie.

- Będziemy mieli opiekę zdrowotną, która będzie o wiele mniej kosztowna i o wiele lepsza - zapewniał Trump.

Po zwycięskiej batalii o Biały Dom zarówno Kongres, jak i prezydent elekt zapowiadali rychłe uchylenie Obamacare. Na Kapitolu jednak, podkreśla CNN, "pośpiech nie zawsze oznacza szybkość działania". Republikańscy przywódcy natrafiają na opory ze strony niektórych szeregowych członków Kongresu.

Likwidacja Obamacare wzbudza kontrowersje
Senat już w pierwszym dniu nowej sesji Kongresu przyjął poprawkę do budżetu, której jedynym celem było rozpoczęcie prac nad uchyleniem Obamacare. Później zatwierdziła to Izba Reprezentantów. Pojawiły się jednak zastrzeżenia, że uchyleniu ustawy obejmującej ubezpieczeniem zdrowotnym ok. 20 mln Amerykanów nie towarzyszył alternatywny plan. Jeden republikański senator i ośmiu kongresmanów z tej samej partii głosowało przeciwko uchwale budżetowej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH