Co robią konsultanci - kolejny głos w dyskusji

Wypowiedź Profesora Krzysztofa Warzochy, dyrektora Instytutu Hematologii i Transfuzjologii pt. "Co robią konsultanci dla pacjentów" (portal rynekzdrowia.pl) jest prawdopodobnie sumą doświadczeń osobistych Pana Profesora, obecnie dyrektora instytutu badawczo-rozwojowego. Stąd w wypowiedzi duża doza subiektywizmu i nie do końca prawdziwych uogólnień - pisze prof. Walerian Staszkiewicz, mazowiecki konsultant wojewódzki w dziedzinie chirurgii naczyniowej.

Konsultanci pełnią ważną rolę w przekazywaniu i wdrażaniu wiedzy medycznej wynikającej z możliwości uczestniczenia w zespołach naukowych, naradach i kongresach naukowych, opracowują rekomendacje dotyczące procesu leczenia w przychodniach, ambulatoriach i oddziałach. Równocześnie są organizatorami procesu kształcenia i doskonalenia kadry zapewniającej najwyższy możliwy do realizacji w aktualnych warunkach poziom i dostępność metod terapii. 

W procesie realizacji postępowania diagnostycznego i leczenia uczestniczy pośrednik posiadający argumenty ekonomiczne – Narodowy Fundusz  Zdrowia. Przy słabej niekiedy administracji samorządowej, płatnik przejmuje rolę administratora i próbuje prowadzić samodzielną politykę zdrowotną. Możliwości takie stwarza również niespójność lub braki w aktach prawnych dotyczących systemu ochrony zdrowia.

Traktowanie konsultantów jako bezmyślnych osób jeżdżących na konferencje i „bombardowanych” przez firmy farmaceutyczne, jest nie tylko obraźliwe i nieuzasadnione, ale źle świadczy o dyrektorze Instytutu, który powinien ściśle współpracować z konsultantem i wspomagać go w rozsądnym wdrażaniu nowych metod diagnostycznych i terapeutycznych.

Ze spotkań konsultantów wojewódzkich i nadzoru krajowego wynika, że tak właśnie jest w większości dziedzin medycyny.

Terapia celowana, tak jak większość metod leczniczych, nie zawsze jest metodą ratującą życie, częściej zmniejsza stopień inwalidztwa lub wydłuża czas przeżycia z chorobą. A pacjenci coraz częściej są świadomi, nie tylko wszystkiego, co dotyczy choroby, ale i metod terapii oraz wymuszają na środowisku medycznym konieczność uzupełniania wiedzy. A firmy farmaceutyczne? Ich rola na całym świecie, poprzez działania badawcze, służy rozwojowi medycyny. Bez nich nie byłoby postępu oraz nowych metod diagnostycznych i terapeutycznych.

Wystarczy zaznajomienie się z nakładami na badania naukowe realizowanymi przez duże, etycznie działające koncerny. Oczywiście te badania przyczyniają się do efektów ekonomicznych. A interpretacja wyników badań, ich wiarygodność i krytyczna ocena implikacji klinicznych należy właśnie do tych myślących w sposób niezależny konsultantów, do których autor artykułu „Co robią konsultanci dla pacjentów” chyba nie należy.

Prof. Walerian Staszkiewicz
Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Chirurgii Naczyniowej
dla województwa mazowieckiego

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH