Co nam przyniesie 2014 rok, czyli gdzie znaleźć brakujące pieniądze na zdrowie

Zdaniem ekspertów, by poprawić funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej potrzeba dodatkowych środków. Na to, że takie znajdą się w budżecie państwa raczej nie można liczyć. Eksperci, politycy i przedstawiciele środowiska medycznego zastanawiali się podczas IX Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 22-23 października), gdzie można znaleźć oszczędności lub dodatkowe pieniądze, aby zwiększyć wpływy do systemu w kolejnych latach.

Bez nich nie uda się wdrożyć nowych rozwiązań w ochronie zdrowia, otoczyć opieką powiększającego się pokolenia seniorów czy realizować zadań z zakresu zdrowia publicznego.

Agnieszka Pachciarz, prezes NFZ podczas sesji tematycznej "Finansowanie świadczeń zdrowotnych. Środki publiczne to również kieszeń pacjenta" zwróciła uwagę, że obecny system opiera się od lat na tych samych założeniach i nadszedł czas, aby część z nich zweryfikować. 

Czy system jest sprawiedliwy?
Jak podkreślała, należy się zastanowić czy obecny system jest sprawiedliwy. Przypomniała, że mamy dziś sytuację, gdy budżet dopłaci do KRUS 15,9 mld zł, a ze składek od rolników wpłynie zaledwie 1,6 mld zł. A to oznacza, że świadczenia dla tej grupy osób są pokrywane przez pozostałych podatników.

- Nasze dane wskazują, że mamy też milion osób zdrowych przypisanych do ubezpieczenia innych osób. I teraz należy się zastanowić co z tym zrobić? Czy wszystkie grupy mają właściwie ustalone co im należy się w ramach ubezpieczenia - mówiła Pachciarz.

Jakub Szulc, poseł PO i były wiceminister zdrowia podkreślał w czasie tej sesji, że wydatki ponoszone przez obywateli na ubezpieczenie zdrowotne powinny być jednolite. - Nie należy dalej stosować podziału na mieszkańców wsi i miast - zaznaczał.

Szulc zwracał też uwagę, że dodatkowe środki do systemu może przynieść podniesienie składki zdrowotnej. - Poza tym mamy cała masę nieefektywności w obecnym systemie. Dziś NFZ nie ma np. możliwości odcięcia od finansowania tych placówek, które faktycznie powinny wyjść z systemu. W efekcie wszyscy maja kontrakt, ale nikt taki jaki potrzeba - podkreślał poseł.

Pacjenci chcą płacić
Prof. Tomasz Grodzki, dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. Prof. A. Sokołowskiego w Szczecinie Zdunowie również zwracał uwagę, że na przestrzeni ostatnich 15 lat płatnik wciąż rozdziela pieniądze w oparciu o dane historyczne.

- To błąd. Dekadę temu nasz szpital praktycznie świadczył usługi uzdrowiskowe. Dziś jesteśmy wiodąca w kraju placówką, gdzie przeszczepiamy płuca, mamy najlepszą w regionie chirurgię, a nasz kontrakt praktycznie pozostaje na nieznacznie zmienionym poziomie - zwracał uwagę w czasie sesji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH