Co najmniej 40 tys. dzieci cierpi z powodu przemocy w rodzinie

Wypełniający obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski podpisał 18 czerwca nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

W opinii Komendy Głównej Policji nowe regulacje będą dużą pomocą dla policjantów.

– Dotychczasowe rozwiązania dawały zbyt duże pole do interpretacji – ocenił rzecznik komendanta głównego policji, Mariusz Sokołowski.

Jak zaznaczył, dzięki m.in. wprowadzeniu zakazu kar cielesnych wobec dzieci, zadawania cierpień psychicznych i innych form poniżania dziecka, policjant mający do czynienia z tego rodzaju przemocą nie będzie musiał, jak dotychczas, sam interpretować sytuacji, a będzie mógł oprzeć się na przepisach prawa.

Rzecznik odniósł się również do zapisu, który podczas prac nad nowelą wzbudzał wiele kontrowersji, a zgodnie z którym pracownik socjalny może interweniować w sytuacji, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie dziecka i umieścić je u dalszej rodziny lub, jeśli nie jest to możliwe, np. w rodzinie zastępczej. Decyzji takiej nie może jednak podjąć sam, a wspólnie z funkcjonariuszem policji i przedstawicielem ochrony zdrowia.

Ustawa wprowadza także bezpłatną obdukcję i przewiduje obowiązkową terapię dla sprawców przemocy.

O tym jak dużym problemem jest w Polsce przemoc w rodzinie, świadczą m.in. statystyki zbierane co roku przez Komendę Główną Policji. Tylko w 2009 r. jej ofiarą padło ponad 132 tys. osób. Wśród nich najwięcej było kobiet – prawie 80 tys., oraz dzieci i młodzieży – ponad 41 tys. Wśród dzieci przeważały te do lat 13.

Jak przyznają funkcjonariusze, nadal można też mówić o tzw. ciemnej liczbie. Wiele ofiar nie zgłasza się na policję i latami żyje ze swoim „katem”.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH