Co mi władzo zrobisz, jak mnie złapiesz: kto ma prawo karać nas za unikanie szczepień?

Do tej pory za uchylanie się od obowiązku szczepień groziła grzywna. Karę taką nakładali inspektorzy sanitarni. Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował jednak, że takie uprawnienia ma nie inspekcja sanitarna, a wojewodowie. Ci ostatni wydają się jednak zaskoczeni takim obrotem sprawy.

1 sierpnia br. Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim. Sprawa dotyczyła skargi na postanowienie Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego dotycząca nałożenia grzywny za uchylanie się od obowiązku szczepień

Z lęku przed powikłaniami

Matka dziecka, na którą nałożono karę, odmawiała szczepienia dziecka przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi, zakażeniom haemophilus influenzae typ B oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Jak czytamy w aktach sprawy uzasadniała swoją decyzję ryzykiem wystąpienia groźnych powikłań poszczepiennych. 

WSA odrzucił skargę matki uznając postępowanie inspektorów sanitarnych za prawidłowe. Sprawa trafiła do NSA, a tam stwierdzono, że sanepidy nie mają kompetencji, by nakładać na rodziców grzywny, które przymusiłyby ich do szczepień dzieci. Może to uczynić jedynie wojewoda.

Jak poinformowano portal rynekzdrowia.pl w biurze prasowym NSA sprawa została skierowana do ponownego rozpoznania w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gorzowie Wielkopolskim. Czy w tej sytuacji inspekcja sanitarna zaprzestanie nadzoru nad szczepieniami ?

Co właściwie można egzekwować?
- Profilaktyka chorób szerzących się epidemicznie jest konstytucyjnym obowiązkiem władz publicznych. W ramach realizacji tego obowiązku corocznie opracowywany jest Program Szczepień Ochronnych - mówi nam Elżbieta Otwinowska , naczelnik w Biurze Głównego Inspektora Sanitarnego i dodaje, że obowiązkiem Państwowej Inspekcji Sanitarnej jako organu rządowej administracji i jest realizacja zadań z zakresu zdrowia publicznego.

- Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, osoby przebywające na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są zobligowane do poddania się obowiązkowym szczepieniom ochronnym - przypomina Elżbieta Otwinowska.

Podkreśla, że wykonywanie tych zadań polega między na nadzorze realizacji szczepień ochronnych. Sprawując z mocy ustawy nadzór nad realizacją ustawowego obowiązku szczepień, organy Inspekcji są zaś zobowiązane do jego egzekwowania.

- Inspektorzy sanitarni są uprawnieni do prowadzenia postępowania w zakresie egzekwowania ustawowego obowiązku szczepień ochronnych - zaznacza Otwinowska, ale przyznaje, że podejmowane w tym zakresie czynności odnoszą się w szczególności do działań edukacyjnych, w tym: wezwań do stawienia się na szczepienie oraz wywiadów środowiskowych o charakterze instruktażowym wśród osób uchylających się od szczepień.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH