
Dyskusja o ochronie zdrowia stała się jednym z głównych elementów prezydenckiej kampanii wyborczej. Bronisław Komorowski zapowiedział, że ma gotowe rozwiązania w tej kwestii, ale zaproponuje je po wyborach.
Jest za konstytucyjną zasadą wyrażoną w art. 68., który mówi o m.in. o tym, że „obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.”
W ostatniej przed wyborami debacie telewizyjnej Komorowski powiedział jasno:
– Ja tego na pewno nie chcę zmienić. To jest istota reformy służby zdrowia, oparta o zasadę, że Polak z własnej kieszeni ani złotówki nie będzie do tego dopłacał.
Zapytany 27 czerwca przez „Newsweek”, co proponuje w sprawie szpitali, zapowiadał, że będzie się starał doprowadzić do kompromisu. Przywołał w tym kontekście propozycje reform zdrowotnych min. Ewy Kopacz, lecz zastrzegł jednocześnie, że zamierza zmienić najbardziej kontrowersyjne elementy. Stwierdził, że „Platforma powinna wycofać się z zapisów, że przekształcanie szpitali w spółki jest obligatoryjne. Wystarczy przecież mechanizm zachęty do komercjalizacji”. Dodał również, że utrzymanie przez państwo kontroli nad 51 proc. udziałów w komercjalizowanych placówkach służby zdrowia jest niezgodne z prawem Unii Europejskiej.
Z ważnych deklaracji należy wymienić zapowiedź (z 23 czerwca w Płocku) powołania Rady Zdrowia Publicznego, która ma przyspieszyć reformowanie służby zdrowia. Do Rady chciałby zaprosić Jarosława Kaczyńskiego i Grzegorza Napieralskiego.
Poruszając temat Rady Zdrowia Publicznego podkreślił, że sprawy służby zdrowia i jej reformy należy traktować „jako problem ponadpartyjny i ponadkampanijny”. Warto dodać, że zapowiedź wyłączenia reformy ochrony zdrowia z bieżącej polityki podtrzymali przedstawiciele sztabu wyborczego Bronisława Komorowskiego 4 lipca, tuż po zamknięciu urn wyborczych i ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów.
Idea tzw. okrągłego stołu w sprawie służby zdrowia wpisuje się w powyższą deklarację. W obradach wzięli udział: Napieralski, Kaczyński, Pawlak i Kopacz. Ustalili, że wyznaczeni przez kluby parlamentarne eksperci stworzą zespół, który opracuje rozwiązania problemów służby zdrowia. W jego skład mają wejść m.in. min. Ewa Kopacz, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS), b. minister zdrowia w rządzie SLD poseł Marek Balicki, przedstawiciele MZ, menadżerowie ochrony zdrowia, profesorowie i eksperci. Relacjonując obrady Balicki poinformował, że eksperci ustalili już kilka obszarów działania, w których przedstawią propozycje rozwiązań. Chodzi m.in. o zapewnienie równego dostępu do świadczeń, wielkości nakładów publicznych na ochronę zdrowia, zasady finansowania świadczeń, problemy pracowników służby zdrowia.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
CZYTAJ TAKŻE
- 13:39 Łódź: za 63 mln zł powstaną laboratoria biomedyczne
- 13:14 GUMed: przeszkolą kadrę dydaktyczną z angielskiego
- 12:23 Choroby odkleszczowe często objawiają się podobnie. Jak je odróżnić?
- 10:56 Poznań: Szpital Pluszowego Misia zaprasza
- 09:14 Japonia: zmarła 117-letnia Nabi Tajima uważana za najstarszą osobę na świecie
- SB21:46 MZ: projekt obwieszczenia do konsultacji
- SB21:28 Białystok: 10 tys. mieszkańców przejdzie kompleksowe badania
- SB20:30 Wisła: lekarze rodzinni ostro krytykują ruchy antyszczepionkowe
- 1 Spór o szczepienia jest coraz gorętszy. Szykuje się zmiana prawa? Na razie będzie sprawa o hejt...
- 2 Sztokholm: królowa Sylwia nagrodziła studentki pielęgniarstwa, w tym Polkę
- 3 Prof. Chazan nowym konsultantem w dziedzinie ginekologii i położnictwa w województwie...
- 4 Prof. Gąsior: niewydolność serca to znacznie więcej niż problem medyczny
- 5 Terlecki: nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu ws. opiekunów osób niepełnosprawnych
- 6 Hartwich: to co zaproponował premier to nie są żadne propozycje
- 7 Diety bezglutenowej przestrzega więcej osób, niż choruje na celiakię. Ekspert: to moda, ale...
- 8 Głuchołazy: szukają internistów, oferują 15 tys. zł na rękę i mieszkanie
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych