Chybiony argument o braku konsultacji

Pozwolę sobie odnieść się do wypowiedzi zamieszczonej w portalu rynekzdrowia.pl "Rządowe reformy grożą zawałem systemu", autorstwa Pana doktora nauk ekonomicznych Ireneusza Kwiatkowskiego z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie. Przede wszystkim nie zgadzam się z tezą, jakoby publikacja projektu ustawy o działalności leczniczej nie była poprzedzona społecznymi konsultacjami - pisze Krzysztof Tuczapski, prezes Zamojskiego Szpitala Niepublicznego i wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Niepublicznych Szpitali Samorządowych.

Pan doktor wielokrotnie polemizował z moimi wypowiedziami na temat zmian własnościowych szpitali w Polsce i sytuacji organizacji ochrony zdrowia. Moje stanowisko w tych sprawach jest znane czytelnikom portalu, dlatego też nie będę go przytaczał.

Projekt ustawy o działalności leczniczej, który obecnie jest na końcowym etapie dyskusji w sejmowej Komisji Zdrowia, nie jest doskonały, bo żaden akt prawny doskonały być nie może, ale stwarza realne podstawy i nadzieję na rzeczywistą naprawę systemu ochrony zdrowia w naszym kraju.

Niestety, nie mogę się zgodzić z niektórymi tezami Pana Doktora, a w szczególności z tą, że minister zdrowia nie przedstawiła do konsultacji społecznych założeń ogólnych i szczegółowych do ustaw zdrowotnych, przed publikacją ich projektów, już zatwierdzonych przez rząd.

Dr Ireneusz Kwiatkowski uważa jednak, że „nie było więc odpowiedniego czasu dla obywateli na dyskusję o projektowanej regulacji”. Stwierdzenie to jest kłamliwe, gdyż:

Po pierwsze projekt ustawy o działalności leczniczej był przekazany do uzgodnień zewnętrznych w dniu 10 września 2010 roku. Termin zgłaszania uwag upłynął w dniu 10 października 2010 roku. Uwagi należało kierować na adres: uodl@mz.gov.pl.

Po drugie według danych Ministerstwa Zdrowia tych uwag wpłynęło bardzo dużo od blisko stu różnych podmiotów i organizacji. Również Ogólnopolskie Stowarzyszenie Niepublicznych Szpitali Samorządowych oraz Pracodawcy RP przesłali swoje uwagi, w tym np. problem związany w wymogiem posiadania kapitału zakładowego dla podmiotu udzielającego świadczeń w zakresie lecznictwa szpitalnego w wysokości 5 mln zł.

Wymóg ten, właśnie dzięki naszym argumentom, został zniesiony. Potwierdzone to zostało na spotkaniu 13 stycznia br. w Ministerstwie Zdrowia przedstawicieli Pracodawców RP, w tym i mojej osoby, z wiceministrami zdrowa: Markiem Haberem i Cezarym Rzemkiem.

Po trzecie projekt stawał na posiedzeniu Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia Komisji Trójstronnej Rządu RP, gdzie dyskutuje się wszystkie sprawy i ustawy związane z funkcjonowaniem ochrony zdrowia w Polsce. Jestem stałym członkiem zespołu. Posiedzenie to odbyło się 7 października 2010 r. Na tym spotkaniu, zarówno przedstawiciele pracodawców, jak i związków zawodowych, prowadzili burzliwą dyskusję ze stroną rządową.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH