Chorzy na łuszczycę mogą być "Zwyczajnie Aktywni"

Szacuje się, że w Polsce choruje na łuszczycę do 3 proc. społeczeństwa. Choroba najczęściej ujawnia się już w młodym wieku - atakuje głównie osoby będące w pełni aktywności życiowej i zawodowej.

Łuszczyca to choroba przewlekła, należąca do grupy autoimmunologicznych chorób zapalnych. Specjaliści są zgodni, że jednym z najważniejszych pozaleczniczych elementów wpływających na samopoczucie chorych jest styl życia.

Zwłaszcza osoby młode powinny mieć możliwość realizowania zwyczajnych aktywności, takich jak sport, życie towarzyskie, rodzinne oraz praca zawodowa, aby jak najlepiej radzić sobie z chorobą. W przypadku łuszczycy objawy choroby powodują jednak, że chorzy wycofują się ze swoich dotychczasowych aktywności.

Widok zmian skórnych w postaci grudek pokrytych srebrnobiałą łuską lub czerwonych, łuszczących się plam - na głowie, kolanach czy łokciach - może powodować różne, najczęściej nieprzychylne reakcje u spotykanych osób.

Nawet drobne zmiany na paznokciach czy na twarzy u młodej kobiety rodzą pytania i komentarze otoczenia, na które chorzy nie są przygotowani mentalnie, często rezygnują więc ze spotkań, z podróży transportem miejskim, a niekiedy nawet z pracy. Pogarsza to ich sytuację psychiczną, ale również materialną, co może bezpośrednio wpływać na proces leczenia oraz nasilenie objawów choroby.

Nasilenie objawów może się wiązać z silną bolesnością zmian chorobowych, a u części chorych - z rozwojem innych, tzw. współistniejących chorób, którymi mogą być np. łuszczycowe zapalenie stawów, cukrzyca czy nieswoiste zapalenie jelit. To jeszcze bardziej ogranicza ich zwyczajne aktywności i pogłębia poczucie wyobcowania i osamotnienia. Chorzy na łuszczycę mogą więc funkcjonować w ciągłym stresie i z wysokim ryzykiem depresji, co także zaostrza przebieg choroby, tworząc mechanizm błędnego koła.

Aby poprawić jakość swojego życia, chorzy na łuszczycę potrzebują zatem wsparcia w zwiększeniu szans na utrzymanie swych dotychczasowych, zwyczajnych aktywności, również w pracy zawodowej. Projekt ''Zwyczajnie Aktywni'' wychodzi właśnie naprzeciw takim potrzebom.

W ramach projektu stworzono konkurs o grant dla organizacji zrzeszających pacjentów z autoimmunologicznymi chorobami zapalnymi z obszarów: gastroenterologicznego (choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego), reumatologicznego (reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa) oraz dermatologicznego (łuszczyca, łuszczycowe zapalenie stawów).

Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu projektu działań dla chorych, który umożliwi ich aktywizację zawodową, wpływając na poprawę jakości ich życia.

Projekty do konkursu ''Zwyczajnie Aktywni'' można zgłaszać do 10 września 2013 r. Więcej informacji: www.zwyczajnieaktywni.pl Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH