Choroby płuc jedną z głównych przyczyn zgonów Polaków, ale tak być nie musi Fot. Archiwum RZ (zdjęcie ilustracyjne)

Bilans 60-latków, punkty wsparcia dla rzucających palenie i większa liczba odczulanych pacjentów - to narzędzia, które - zdaniem specjalistów - mogą znacząco zmniejszyć odsetek Polaków cierpiących na choroby płuc. Stanowią one jedną z trzech głównych przyczyn przedwczesnych zgonów w naszym kraju.

Choroby układu oddechowego, jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) czy samoistne włóknienie płuc (SWP) to zmora polskiego społeczeństwa. Problem jest tym większy, że większość chorych jest diagnozowanych za późno, by można ich skutecznie leczyć.

Musimy poprawić diagnostykę
Tylko z powodu POChP i SWP rocznie umiera ok. 40 tys. osób, a liczba ta będzie zwiększać się wraz z rosnącą populacją seniorów, których głównie dotykają te problemy zdrowotne. Odpowiedzi na pytanie, jak zmniejszyć te liczby, szukali eksperci w czasie debaty "Choroby płuc w obliczu starzenia się społeczeństwa" (Warszawa, 10 grudnia).

Prof. Bolesław Samoliński, przewodniczący Rady Polityki Senioralnej przy Ministerstwie Rodziny , Pracy i Polityki Społecznej zwrócił uwagę, że wraz z wprowadzeniem ustawy o zdrowiu publicznym należy oczekiwać, że sytuacja samych chorych, jak i profilaktyka chorób układu oddechowego powinna się zdecydowanie zmienić.

Różnego typu przewlekłe choroby układu oddechowego, często występujące u osób starszych, po 65. roku życia, ale też u dzieci . Np. na alergię górnych dróg oddechowych cierpi co czwarty Polak.

- Schorzenia te grożą poważnymi powikłaniami. Astma 2,5-krotnie podnosi ryzyko zawału serca i aż o 12 razy zwiększa zagrożenie przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. W efekcie osoby, które już w dzieciństwie chorowały na choroby układu oddechowego, bardziej narażone są na przedwczesny zgon - powiedział prof. Samoliński.

Jak zaznaczył, dziś mamy miliony osób cierpiących na choroby płuc w kraju. - Ponieważ będziemy żyć jeszcze dłużej, musimy zadbać o to, by ta populacja osób starszych była jak najzdrowsza. Inaczej koszty leczenia seniorów nas zrujnują, bo trzeba pamiętać, że w ochronie zdrowia to osoby w wieku podeszłym generują największe koszty leczenia. To oznacza, że musimy podjąć wysiłek działań profilaktycznych, które przy dłuższym życiu zapewnią jego dobrą jakość - komentował ekspert.

Prof. Paweł Śliwiński, wiceprzewodniczący Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, stwierdził, że największym problem u osób starszych jest właśnie POChP, astma i samoistne włóknienie płuc (SWP).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH