Chcą zwrotu pieniędzy za usunięcie zaćmy w Czechach

Polscy pacjenci złożyli dotąd 9 wniosków o zwrot kosztów leczenia za granicą. Wszystkie dotyczyły zabiegów usunięcia zaćmy wykonanych w Czechach. Koszt jednego - jak wynikało z rachunków wysłanych do NFZ - wynosił ok. 2,8 tys. zł.

Pieniędzy za leczenie nikt dotąd nie dostał, bo - zdaniem resortu zdrowia i NFZ - nie ma podstaw prawnych do zwrotu. Co prawda dyrektywa transgraniczna działa już od 25 października zeszłego roku w całej Unii, ale w Polska nadal nie ma przepisów, które ją implementują.

CzytajDyrektywa transgraniczna: poślizg kontrolowany przez MZ

Żeby się przekonać, czy rzeczywiście pacjent może dostać zwrot kosztów za leczenie za granicą (mimo braku przepisów implementacyjnych), ktoś musiałby skierować sprawę do sądu lub unijnego trybunału w Luksemburgu. O ile nam wiadomo, nic takiego jeszcze nie miało miejsca. Pacjenci znaleźli się w próżni prawnej.

Tymczasem, jak wynika z informacji Dziennika Gazeta Prawna, urzędnicy Ministerstwa Zdrowia chcą, by zaćma trafiła na listę zabiegów, na które przed wyjazdem trzeba będzie otrzymać zgodę NFZ. To oznaczałoby de facto zablokowanie leczenia zaćmy za granicą. Fundusz bowiem może odmówić wydania zgody, jeżeli wskaże, że dane świadczenie może być wykonane w Polsce w terminie "nieprzekraczającym maksymalnego dopuszczalnego czasu oczekiwania". Kłopot polega na tym, że nie istnieje definicja tego, czym jest maksymalny czas.

W Polsce na zabieg usunięcia zaćmy czeka ponad 300 tys. osób. W kolejce muszą odstać nawet 2,5 roku. W Czechach czy na Słowacji nie ma kolejek i jest taniej.

MZ chce, by jak najwięcej świadczeń wykonywanych za granicą wymagało uzyskania zgody. Resort uważa, że ci, którzy wyjadą, zabiorą pieniądze na leczenie oczekującym w kolejkach w Polsce. Innego zdania jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jego urzędnicy twierdzą, że należałoby otworzyć leczenie jak najszerzej, by realizacja leczenia bez granic była zgodna z ideą przyświecającą opracowaniu dyrektywy - zauważa DGP.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH