Certyfikaty PTMS będą jednak ważne

Ministerstwo Zdrowia zmieniło projekt rozporządzenia w sprawie lekarzy-orzeczników w medycynie sportowej i odebrania uprawnień lekarzom posiadającym jedynie certyfikat Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej (PTMS).

Wspomniany certyfikat posiada 347 lekarzy. Przeszli oni specjalne szkolenia (ABC Medycyny) organizowane od kilku lat po to, żeby uzupełnić niedobory kadrowe. Po ich ukończeniu uzyskali możliwość wydawania orzeczeń z zakresu medycyny sportowej, umożliwiające zawodnikowi uprawianie sportu i udział w zawodach.

Pierwotny projekt rozporządzenia (z 25 października 2010 r.) „w sprawie kwalifikacji lekarzy uprawnionych do wydawania orzeczeń lekarskich zawodnikom oraz zakresu wymaganych badań lekarskich niezbędnych do uzyskania orzeczenia lekarskiego” odbierał im to prawo.

Co się stanie z polskim sportem, jeśli tylko specjaliści z medycyny sportowej będą do dyspozycji zawodników? – pytał portal rynekzdrowia.pl dr n. med. Andrzeja Rakowskiego, konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny sportowej

– Będę prosił o spotkanie z minister Ewą Kopacz – zapowiedział konsultant.

Obecnie MZ przekazało do uzgodnień zewnętrznych kolejną wersję projektu. Zawiera ona istotną zmianę i mówi, że „ w przypadku braku lekarza specjalisty w dziedzinie medycyny sportowej, badania, o których mowa w § 1, przeprowadza lekarz posiadający certyfikat nadany przez Polskie Towarzystwo Medycyny Sportowej.”


 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH