Centrum integracji społecznej przyjmie również uzależnionych Osoby uzależnione będą mogły korzystać z centrów integracji społecznej. Fot. Archiwum

Osoby uzależnione od alkoholu czy narkotyków będą mogły korzystać z centrów i klubów integracji społecznej - zakłada projekt noweli ustawy o zatrudnieniu socjalnym. Do tej pory do tych placówek przyjmowano jedynie osoby po ukończonej terapii.

Centra i kluby integracji społecznej służą reintegracji zawodowej i społecznej osób wykluczonych społecznie - trwale bezrobotnych, bezdomnych, z niepełnosprawnością, uzależnieniami.

Magdalena Kochan (PO) wyjaśniła we wtorek (21 lipca) podczas pierwszego czytania projektu na posiedzeniu sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny, że wśród wielu kandydatów do uczestnictwa w zajęciach centrów są osoby uzależnione bądź zagrożone uzależnieniem, które nigdy nie przeszły terapii. Zgodnie z obowiązującym prawem, nie są one przyjmowane na zajęcia, a bez wątpienia potrzebują wsparcia. Projekt daje im tę szansę.

 Rozszerza też możliwość finansowania ze środków publicznych - z Funduszu pracy - działań w zakresie integracji. Doprecyzowano, że z Funduszu pokrywane są środki na wypłatę świadczeń integracyjnych. Świadczenie ma wysokość zasiłku dla bezrobotnych czyli 831,10 zł - w okresie pierwszych trzech miesięcy posiadania prawa do zasiłku i 652,60 zł - w kolejnych miesiącach.

W projekcie jest też propozycja, by świadczenia integracyjne były wolne od zajęć komorniczych, podobnie jak wszelkie zasiłki otrzymywane z pomocy społecznej.

Jak podkreślono w uzasadnieniu do projektu, jeśli ktoś otrzymuje świadczenie i jest ono obniżone zajęciem komorniczym, to na miesiąc zostaje mu 200-300 zł i nie jest to kwota, która pozwala na samodzielność. A właśnie samodzielność jest ideą centrów i klubów integracji społecznej. Według wnioskodawców zajęcie komornicze w tej fazie procesu usamodzielniania może doprowadzić do obniżenia motywacji i chęci podejmowania próby wyjścia z trwałego bezrobocia.

Według innej propozycji kierownik centrum może przyznać uczestnikowi do 6 dni wolnych od zajęć w centrum, za które przysługuje świadczenie integracyjne w pełnej wysokości.

Kierownik centrum może przyznać uczestnikowi motywacyjną premię integracyjną, biorąc pod uwagę jego aktywną postawę i postępy w reintegracji społecznej i zawodowej. Do tej pory jej wysokość była określona na poziomie 20 proc. świadczenia integracyjnego. W projekcie podniesiono ją do 50 proc.

W projekcie określono też, ile osób powinno pracować w centrach - na jednego terapeutę, prowadzącego bezpośrednio zajęcia nie powinno przypadać więcej niż 10 uczestników.

Wiceminister pracy Elżbieta Seredyn mówiła w maju, że na koniec 2014 r. z centrów korzystało 14 tys. osób. Proces ich usamodzielniania kształtował się na poziomie 40,4 proc. Zatrudnienie podjęło ponad 3 tys. osób.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH