Celem kontroli nie jest karanie

Pojawianie się na rynku nowych inwestorów oraz rosnąca podaż świadczeń nie oznacza dla publicznego płatnika zobowiązania do zamawiania tychże świadczeń - zaznacza Tadeusz Jędrzejczyk, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Kontraktowanie jest zasadne, kiedy znajduje potwierdzenie w analizie potrzeb zdrowotnych, epidemiologii - zwracał uwagę prezes Jędrzejczyk podczas niedawnego X Forum Rynku Zdrowia*.

- Dobrze się stanie, że wycenę świadczeń przejmie od 1 stycznia 2015 r. Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji - powiedział. - Oczywiście Fundusz będzie w tym zakresie współpracował z Agencją, m.in. z racji danych i analiz, które posiadamy, a dotyczących liczby kontraktowanych świadczeń.

Wymieniając główne elementy strategii finansowania świadczeń przez NFZ, prezes Jędrzejczyk wskazał m.in. na planowane wydłużenie nawet do 10 lat okresu obowiązywania umów zawieranych przez Fundusz ze szpitalami.

Ten wydłużony okres kontraktowania wiązać się też będzie z koniecznością oceny przez płatnika realizacji tych umów - zarówno ilościowej, ale także jakościowej.

- Pojawi się także, zagwarantowana ustawowo, możliwość zawierania umów z NFZ nie tylko przez pojedyncze podmioty lecznicze, ale także przez konsorcja świadczeniodawców. To z kolei powinno sprzyjać praktycznemu wdrażaniu skoordynowanej opieki zdrowotnej - mówił Tadeusz Jędrzejczyk.

- Ważnym kierunkiem w kontraktowaniu - co widoczne jest np. w założeniach pakietu onkologicznego - będzie koncentrowanie się nie tylko na samej jednostkowej usłudze, ale na całym procesie leczenia, jako wartości obejmującej opiekę, którą kupujemy dla pacjenta - podkreślał.

- Zmienią się także - jak wiadomo - reguły dotyczące kolejek. Nowe zasady umożliwią rzeczywisty nadzór nad dostępnością do świadczeń, zwłaszcza ambulatoryjnych.

- Będziemy też chcieli przeorientować działania Funduszu w kierunku lepszego niż obecnie nadzoru nad realizacją umów. Nie chodzi o to, by celem kontroli było samo karanie. Ważne natomiast jest zachęcanie do poprawy efektywności i dostępności świadczeń dla pacjentów. Drugim, równie ważnym elementem kontroli jest podnoszenie jakości świadczeń - wymieniał prezes NFZ.

Przypomniał ponadto, że Fundusz otrzymał kompetencje w zakresie opracowywania, organizowania i wdrażania programów zdrowotnych od 2015 roku.

* Wypowiedź zanotowana podczas sesji inaugurującej X Forum Zdrowia (Warszawa, 23-24 października 2014 r.).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH