CUD w dwunastu szpitalach: centra, które będą ratowały małych pacjentów Docelowo w kraju ma powstać 12 centrów urazowych dla dzieci; FOT. PTWP

W kraju powstanie dwanaście centrów urazowych dla dzieci (CUD). Pierwsze siedem ma ruszyć już 1 stycznia 2017 r. Dostosowanie szpitali do wymagań obowiązujących w zakresie takich centrów będzie możliwe dzięki środkom unijnym. Średnio na każdy ośrodek przypadnie 9 mln zł.

Urazy są najczęstszą przyczyną zgonów dzieci, przy czym około połowa z nich to skutek wypadków komunikacyjnych. Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, tylko w 2015 r. w Polsce miało miejsce 2 820 wypadków drogowych z udziałem dzieci do 14. roku życia, w których obrażeń doznało ponad 3 078 osób w tym wieku.

Do tego należałoby doliczyć osoby w wieku 14-18 lat oraz gros urazów związanych z upadkami, wypadkami przy uprawianiu sportu i pracach rolniczych. Dziś trafiają na SOR-y dziecięce i izby przyjęć, ale są też odsyłane do szpitali, dysponujących odpowiednimi specjalistami czy sprzętem.

Cel: zmniejszyć śmiertelność okołourazową
Aby wyeliminować takie sytuacje, w systemie opieki zdrowotnej powstaną centra urazowe dla dzieci (CUD) - nowa organizacja świadczeń zdrowotnych dla osób do 18. roku życia, będących w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego spowodowanego ciężkimi, mnogimi i wielonarządowymi obrażeniami ciała.

Dzięki takim centrom ma się zmniejszyć śmiertelność okołourazowa, a poszkodowani zyskają większe szanse na powrót do zdrowia i pełnej sprawności.

Jak informuje Milena Kruszewska, rzecznik prasowy ministra zdrowia, obowiązujące przepisy ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym (PRM) stanowią, że centra urazowe dla dzieci tworzy się tak, aby było możliwe zapewnienie świadczeń zdrowotnych pacjentowi urazowemu dziecięcemu w populacji nie mniejszej niż 1 mln mieszkańców, zamieszkującej obszar pozwalający na dotarcie z miejsca zdarzenia do CUD w ciągu 1,5 godziny.

- Konsultanci krajowi - prof. Janusz Bohosiewicz w dziedzinie chirurgii dziecięcej oraz prof. Jerzy Ładny w zakresie medycyny ratunkowej - wytypowali wstępną listę szpitali dziecięcych, które mogłyby stanowić podstawę do utworzenia centrów. Ponadto prof. Bohosiewicz dokonał wizytacji wszystkich jednostek i weryfikacji ich potencjału w oparciu o jednolite kryteria - informuje nas rzecznik MZ.

Resort zdrowia przeprowadził badanie ankietowe
wytypowanych szpitali pod kątem spełnienia przez szpitale pretendujące do roli centrów urazowych dla dzieci wymagań wynikających z ustawy o PRM i rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie centrum urazowego dla dzieci.

Poniżej 12 poniższych szpitali, których ankiety poddano analizie:
• Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka Centrum Medycyny Ratunkowej
• Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr A. Jurasza w Bydgoszczy

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH