CSIOZ wznawia współpracę z NFZ przy projektach informatyzacyjnych

Mam nadzieję, że wkrótce uda się nam podpisać porozumienie z NFZ - poinformował podczas konferencji szkoleniowej Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia Ireneusz Myzik, kierownik projektu P1 "Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych"

Ireneusz Myzik przyznał, że "do tej pory współpraca CSIOZ z NFZ szwankowała". Zapewniał jednocześnie, że obecnie jest szansa na podpisanie porozumienia między instytucjami w celu realizacji projektu P1.

Leszek Sikorski, dyrektor CSIOZ w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl zapewnił, że wznowienie współpracy Centrum z Funduszem jest już faktem. Jak poinformował doszło do spotkania  w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, na którym przyjęto uzgodnienia w zakresie współpracy płatnika z CSIOZ, poparte wspólnym stanowiskiem, co do kierunków dalszych działań. - Ta współpraca będzie się rozwijała - stwierdził Sikorski.

Przypomnijmy, że w zeszłorocznej rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Andrzej Strug, dyrektor departamentu informatyki NFZ, przyznawał, że już w 2010 r. współpraca Funduszu z CSIOZ "znacznie się rozluźniła". Dodawał, że projekt CSIOZ nie funkcjonował tak, jak wyobrażano to sobie w Funduszu.

Jacek Paszkiewicz ówczasny prezes NFZ zdecydował zatem, aby nie poświęcać mu zbyt dużo czasu, ponieważ płatnik ma swoje obowiązki, a udział w projekcie CSIOZ nie pomaga mu w ich realizacji.

Leszek Sikorski nie chciał komentować, czy zmiana na stanowisku prezesa NFZ przyczyniła się do wznowienia współpracy Funduszu z CSIOZ.

Przypomnijmy, że brak takiej współpracy był jednym z zarzutów podnoszonych w zeszłorocznym raporcie NIK, krytycznym w stosunku do projektów informatyzacyjnych w ochronie zdrowia.

Czytaj. Pokłosie kontroli NIK: setki milionów unijnego dofinansowania dla CSIOZ zagrożone?

Co więcej, właśnie po raporcie NIK Komisja Europejska wstrzymała certyfikację wydatków CSIOZ ponoszonych w kluczowych projektach w tym P1. Później jednak sprawa środków europejskich dla Centrum skomplikowała się jeszcze bardziej.

Czytaj. CSIOZ: resort finansów odblokował finansowanie informatyzacji ochrony zdrowia

Głównym projektem prowadzonym przez CSIOZ jest P1, czyli "Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych”. Całkowita wartość tego przedsięwzięcia wynosi 712,64 mln zł, z czego środki unijne to 676,84 mln zł. Jednak zgodnie z danymi MRR kwota już zrefundowanych przez KE kosztów w tym projekcie to 59,03 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH