CSIOZ: przetarg na część projektu informatyzacji ochrony zdrowia zakwestionowaną przez KIO

W ramach projektu P1 "Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych" zostało uruchomione postępowanie na tzw. Szynę Usług - poinformował podczas konferencji szkoleniowej Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) Ireneusz Myzik, kierownik projektu P1. Jak wyjaśniał wcześniej, jest to "informatyczny kręgosłup" całego systemu.

Jak zaznaczył w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Leszek Sikorski, dyrektor CSIOZ, termin składania ofert w zakresie dostawy infrastruktury techniczno-systemowej dla Szyny Usług oraz integracji całego systemu jest wyznaczony na 3 sierpnia. Według niego przetarg powinien zostać rostrzygnięty w ciągu 4,5 do 6 miesięcy.

- Liczymy się z tym, że jak to bywa przy naszych postępowaniach będzie wiele pytań - mówi nam Leszek Sikorski. Przypomniał, że do przetargu na projekt P1 było ich w sumie około 1,7 tys. Dodał, że trzeba także wziąć pod uwagę konieczność dokonania poprawek, które mogą się wiązać z przesunięciem terminu rozstrzygnięcia przetargu.

- Następnie musimy się liczyć z procedurami odwoławczymi (we wszystkich przetargach prowadzonych przez CSIOZ dochodziło do odwołań) - zauważa Leszek Sikorski. Dodaje jednocześnie, że na 28 postępowań tylko dwa odwołania zostały przez Krajową Izbę Odwoławczą (KIO) rozstrzygnięte na niekorzyść CSIOZ.

Przypomnijmy, że na początku kwietnia br. Urząd Zamówień Publicznych w swoim stanowisku po kontroli przetargu, który CSIOZ rozstrzygnęło w ramach projektu P1, postulował unieważnienie postępowań wartych 374 mln zł. Najpoważniejszym zarzutem była zmowa cenowa.

Jednak 4 maja 2012 r. Krajowa Izba Odwoławcza (KIO) uwzględniła zastrzeżenia CSIOZ do przeprowadzonej przez UZP kontroli. KIO odrzuciła większość zarzutów pod adresem postępowań prowadzonych przez Centrum. Po tym jak Ministerstwo Finansów odblokowało możliwość finansowania projektów CSIOZ z budżetu państwa w połowie czerwca Centrum podpisało z wykonawcami umowy na kluczowe części projektu P1.

Czytaj. CSIOZ: resort finansów odblokował finansowanie informatyzacji ochrony zdrowia

Jednak, jak informował portal rynekzdrowia.pl z kontroli UZP przetarg na projekty informatyzacyjne w ochronie zdrowia nie wyszedł całkowicie nienaruszony. KIO przychyliła się do zarzutów UZP wobec pierwszej części przetargu dotyczącej "Szyny Usług" oraz "Systemu Administracji".

Jak wyjaśniał nam Ireneusz Myzik "Szyna usług" jest "informatycznym kręgosłupem" całego systemu, do którego będą podpinane inne podsystemy. Dodał, że wykonawca "szyny usług" będzie odpowiedzialny także za integrację całości. Przetarg właśnie na tę część systemu informacji w ochronie zdrowia został obecnie przez CSIOZ ponownie ogłoszony.

Według danych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego całkowita wartość projektu P1 wynosi 712,64 mln zł, z czego środki unijne to 676,84 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH