CMJ: jubileuszowa dyskusja o jakości w ochronie zdrowia

Podczas konferencji z okazji 20-lecia działalności Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, jego dyrektor, dr Jerzy Hennig przyznał, że w historii CMJ nie brakowało trudnych sytuacji: - Wierzę, że największe problemy już za nami i za rok ponownie spotkamy się w Krakowie - powiedział.

Dyrektor Hennig dziękując wszystkim byłym i obecnym pracownikom Centrum zaznaczył, że "bez nich nie byłyby możliwe do zrealizowania cele działalności Centrum".

CMJ zostało powołane rozporządzeniem ministra zdrowia z 31 marca 1994 roku. W chwili powstania była to jedyna Europie Środkowo-Wschodniej instytucja wdrażająca system akredytacji (zewnętrzna ocena jednostek ochrony zdrowia prowadzona przez niezależnych wizytatorów w oparciu o dostępne i opublikowane standardy akredytacyjne).

Podczas XVIII Ogólnopolskiej Konferencji "Jakość w opiece zdrowotnej" (Kraków, 19-20 maja br.) początki CMJ wspominał prof. Rafał Niżankowski, przewodniczący Rady Akredytacyjnej (rekomenduje ministrowi zdrowia udzielenie lub odmowę udzielenia szpitalowi akredytacji), twórca i pierwszy dyrektor Centrum.

U progu lat 90. brał udział w spotkaniu duńskich lekarzy, które prowadził prof. Niek Klazinga z Uniwersytetu w Amsterdamie, zajmujący się m.in. wdrażaniem programów oceny jakości w ochronie zdrowia.

- Niek Klazinga pomógł nam wówczas przystąpić do międzynarodowego projektu dotyczącego jakości w szpitalach. Kiedy dowiedziałem się, że holenderskie biuro ds. jakości w ochronie zdrowia nie mieści się w Amsterdamie czy Hadze, uznałem, że także w Polsce podobna instytucja wcale nie musi być w stolicy. Stąd zamysł, aby Centrum powstało w Krakowie. I tak się stało - mówił prof. Niżankowski.

Ujawnił też pewną tajemnicę: - Prawdziwa data podpisania rozporządzenia powołującego CMJ to 1 kwietnia 1994 r. Poprosiłem jednak ówczesnego ministra zdrowia, aby, na wszelki wypadek, antydatował podpisanie tego dokumentu na 31 marca. Na szczęście utworzenie Centrum nie okazało się prima aprilisowym żartem...

- 11 lat temu, gdy byłem wiceministrem zdrowia, ówczesny szef resortu zlecił mi zlikwidowanie Centrum. Tego zadania nie wykonałem, natomiast ów minister wkrótce przestał pełnić tę funkcję. Jego następca nie miał już podobnych pomysłów - opowiada Andrzej Kosiniak-Kamysz, minister zdrowia w rządzie Tadeusza Mazowieckiego (1989-1990).

Pierwsza wizyta akredytacyjna w Polsce odbyła się w 1998 roku. Obecnie certyfikat akredytacyjny Ministra Zdrowia - poprzedzony prowadzonymi przez CMJ przeglądami, obejmującymi 221 standardów w 15 działach - posiadają 152 szpitale w Polsce (stan na 16 maja br.).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH