CIR: spotkanie premiera z pielęgniarkami

W czwartek (4 października) o godz. 14 premier Donald Tusk spotka się z prezydium Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych - podało Centrum Informacyjne Rządu. W spotkaniu wezmą udział ministrowie: zdrowia Bartosz Arłukowicz oraz pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Spotkanie to ma poprzedzić piątkową manifestację zapowiadaną przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych oraz Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80". Ma ona odbyć się w Warszawie pod hasłem: "W obronie publicznej służby zdrowia". Przed kancelarią premiera, tak jak w 2007 r., ma stanąć "białe miasteczko".

Tego dnia także w innych europejskich stolicach mają odbyć się pikiety solidarności z "europejskim ruchem oporu wobec niszczenia publicznego wymiaru ochrony zdrowia".

We wtorek (2 października) przewodnicząca OZZPiP Iwona Borchulska poinformowała, że zgłoszone zostały dwie manifestacje; jedna to przemarsz, a druga w formie stacjonarnej - "miasteczko". Demonstrujący mają wyruszyć o godz. 12 z Placu Defilad, punktem docelowym będzie kancelaria premiera.

Borchulska dodała, że udział w zgromadzeniu potwierdzili przedstawiciele związków zawodowych z Francji, Belgii, Niemiec, Austrii, Portugalii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii. Manifestujący zamierzają też przekazać premierowi petycję w sprawie obrony publicznej służby zdrowia.

Z kolei w sobotę (6 października) w Warszawie odbędzie się IV Europejska Konferencja w Obronie Publicznej Służby Zdrowia. Poprzednie jej edycje miały miejsce w Amsterdamie (maj 2011), Katowicach (listopad 2011) i w Paryżu (maj 2012).

- Spotykamy się cyklicznie, aby wymienić poglądy, opracować dalszą strategię działania - wyjaśniła Borchulska. Dodała, że podczas sobotniej konferencji będzie mowa m.in. o porównaniu funkcjonowania szpitali publicznych i prywatnych, pracy pielęgniarki w różnych krajach Europy, formach oporu społecznego przeciwko komercjalizacji publicznej służby zdrowia np. we Francji.

W 2007 roku domagające się podwyżek pielęgniarki z OZZPiP okupowały jedną z sal kancelarii ówczesnego premiera Jarosława Kaczyńskiego, i zorganizowały przed siedzibą szefa rządu "białe miasteczko". Trwało ono od 19 czerwca do 15 lipca.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH