Były prezydent Polski w Światowej Komisji ds. Polityki Narkotykowej

Aleksander Kwaśniewski, były prezydent Polski, przystąpił do Światowej Komisji ds. Polityki Narkotykowej, by działać na rzecz zmiany nieskutecznych i szkodliwych przepisów.

Jak wskazał prezydent Fernando Henrique Cardoso, przewodniczący Komisji, wiele krajów na wschód od Polski stoi przed poważnym wyzwaniem, jakim są rosnące statystyki używania i śmiertelnego przedawkowania niedozwolonych substancji.

- Kraje te realizują w znikomym zakresie lub nie realizują wcale bazujących na danych empirycznych programów redukcji szkód i terapii, czego skutkiem jest szybkie rozprzestrzenianie się HIV/AIDS. Aleksander Kwaśniewski, który przyjął nasze zaproszenie, będzie naszym głównym regionalnym ekspertem, poszerzając w istotny sposób światowy zasięg naszej Komisji - powiedział prezydent Cardoso.
 
Prezydent Kwaśniewski przyznał, że decyzja, którą podjął w 2000 r. podpisując ustawę karzącą za posiadanie każdej ilości niedozwolonych substancji miała, jak się okazało, szereg złych konsekwencji.

- Chcieliśmy, żeby młodzi ludzie rzadziej sięgali po narkotyki, ale nasze surowe prawo tylko pomnożyło ich problemy. Mam nadzieję, że inne kraje zapoznają się z faktami i wyciągną z naszych błędów stosowne wnioski. Moim celem jest działać na rzecz takiej polityki narkotykowej, która zamiast piętnować i krzywdzić będzie skuteczna - wskazał Kwaśniewski.

Z raportu Instytutu Spraw Publicznych, oceniającego koszty i skuteczność ustawy z 2000 r., wynika, że penalizacja posiadania każdej, nawet najmniejszej ilości narkotyku, kosztowała polskich podatników ponad 80 mln zł rocznie.

Surowa i kosztowna polityka nie spowodowała spadku użycia narkotyków, a wręcz sprawiła, że mniej dealerów trafiło za kratki. Wskutek ustawy z 2000 r. wzrosły też statystyki zatrzymań młodych użytkowników marihuany (52 proc. zatrzymanych nie przekroczyło 24. roku życia).

Najważniejszym zaleceniem Komisji dla naszego regionu jest depenalizacja używania i posiadania narkotyków na własny użytek. Polski parlament podjął ostatnio ważną decyzję, korygując surowe prawo narkotykowe.

- Rządzący muszą przezwyciężyć retorykę antynarkotykowej wojny i wesprzeć redukcję szkód, opartą na naukowych dowodach - twierdziła Katarzyna Malinowska-Sempruch, która w Open Society Foundations kieruje programem Global Drug Policy. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH