Była rewolucja, czas na ewolucję? Podczas HCC ruszyła szeroka debata o ochronie zdrowa Podczas sesji rozmawiano o najważniejszych problemach ochrony zdrowia Fot. PTWP

Pierwsze oceny działania sieci szpitali i plany jej modyfikacji, przyszłość NFZ, organizacja realizacji świadczeń zdrowotnych, rozwój prywatnej opieki i wizja kształtu całego systemu ochrony zdrowia to tylko niektóre z zagadnień w wielowątkowej dyskusji decydentów i ekspertów, która w czwartek (8 marca) otworzyła trzeci już Kongres Wyzwań Zdrowotnych (HCC) w Katowicach.

W sesji plenarnej pn. „Okrągły Stół Wyzwań Zdrowotnych” głos zabrali m.in. politycy ugrupowań parlamentarnych, przedstawiciele samorządów i związków zawodowych działających w ochronie zdrowia, reprezentanci jednostek samorządu lokalnego i szerokie grono ekspertów. Debatowano o najważniejszych zmianach w systemie opieki zdrowotnej, finansowaniu, strukturze świadczeń czy problemach kadrowych.

- Kongres Wyzwań Zdrowotnych, organizowany przez Grupę PTWP i redakcję „Rynku Zdrowia”, stał się w ciągu trzech edycji największą otwartą wielosektorową debatą o ochronie zdrowia w Polsce - podkreślił Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP.

- Zwrócę uwagę na kluczowe słowo kongresu - „wyzwanie”. Wyzwanie mobilizuje, prowokuje do poszukiwania rozwiązań, poprawy sytuacji - zauważył Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic.

Na pierwszy ogień poszła sieć szpitali. Co z ryczałtami?
Andrzej Jacyna, p.o. prezesa NFZ podkreślił, że na dokładne podsumowanie efektów wprowadzenia w październiku ub.r. sieci szpitali jeszcze za wcześnie, bo wymaga to skomplikowanych analiz.

- Niemniej jesteśmy na etapie wyliczania ryczałtów na następny okres rozliczeniowy, czyli na I półrocze 2018 r. W niektórych województwach te wyliczenia już się dokonały, w większości jeszcze nie. Świadczeniodawcy jeszcze nie znają swoich nowych ryczałtów. Mamy już wyliczenia wstępne, ale one jeszcze będą podlegały weryfikacji. W drugiej połowie marca będziemy wiedzieli, jakie są dokładne wysokości ryczałtów dla poszczególnych zakładów - mówił prezes Jacyna.

Wskazał, że podstawową sprawą jest to, jak z udziałem w sieci szpitali poradzili sobie różni świadczeniodawcy.

- Województwem, które wykonało najwięcej świadczeń w ramach sieci jest województwo małopolskie, na drugim miejscu wielkopolskie. W tych województwach znacząco przekroczono planowany ryczałt, czyli w tych województwach wiele świadczeniodawców na następny okres otrzyma zwiększony ryczałt - wymieniał Jacyna.

Dodał: - Natomiast w grupie świadczeniodawców, którzy będą mieć problemy znalazły się 34 jednostki. Tyle jednostek wykonało ryczałt na poziomie poniżej 90 proc. Jak to skutkuje na przyszłość tych zakładów? Nie jest to dobra perspektywa, dlatego, że już w marcu nastąpi wyrównanie ryczałtu, czyli obniżenie ryczałtu za marzec, wyrównanie ryczałtu za styczeń i luty - to razem będzie ok. 30 proc. O tyle mniej te zakłady dostaną jako wyrównanie ryczałtu za 3 miesiące.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH