Bułgaria: ruszą prace nad narodowym programem zapobiegania WZW

Minister zdrowia Bułgarii, we współpracy z Europejskim Stowarzyszeniem Pacjentów z Chorobami Wątroby (ELPA) , 5 lipca zainicjuje prace nad opracowaniem narodowego programu zwalczania WZW.

Minister zdrowia Bułgarii, Desislava Atanasova podkreśla, że pomimo iż Bułgaria jest jednym państw Unii Europejskiej o najniższym PKB, podejmie wyzwanie opracowania i wdrożenia narodowego programu zwalczania WZW.

Poza Bułgarią, jedynymi regionami w Europie, które opracowały i wdrożyły podobne narodowe programy są Szkocja i Francja.

Minister Atanasova nakreśliła niektóre elementy, które zostaną opracowane w ramach narodowego programu. - Większa uwaga zostanie poświęcona profilaktyce i edukacji dla obywateli oraz zwiększeniu dostępu do badań oraz leczenia - zapowiedziała.

Przewodnicząca Europejskiego Stowarzyszenia Pacjentów z Chorobami Wątroby (ELPA) Tatjana Reic, zwraca uwagę na trudności w diagnozowaniu wirusowego zapalenia wątroby związane z faktem, że u zdecydowanej większości zarażonych osób nie wywołuje ona dostrzegalnych objawów.

- Trudno uzyskać bezsporne dane dotyczące liczby pacjentów cierpiących na WZW w Bułgarii. Ostatnie oficjalne badania przeprowadzono 15 lat temu, a ELPA szacuje, że w Bułgarii jest ponad 500 tys. osób dotkniętych WZW typu B i C - powiedziała Reic.

Nim narodowy program powstanie prowadzone będą konsultacje z ekspertami i organizacjami społecznymi. Rozmowy przy okrągłym stole zgromadzą specjalistów z różnych organizacji m.in. z Komisji Europejskiej, Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, WHO, Europejskiego Towarzystwa Badań nad Wątrobą oraz ELPA, jak też specjalistów z Francji i Szkocji.

Wspierając tę inicjatywę, organizacja ELPA zleciła instytutowi Health Consumer Powerhouse opracowanie Europejskiego Konsumenckiego Indeksu WZW z rankingiem państw członkowskich UE (oraz Norwegii, Chorwacji i Szwajcarii) pod kątem ich osiągnięć w zakresie opieki zdrowotnej w odniesieniu do WZW typu B i C.

Indeks ma stać się narzędziem dla opracowania wniosków dotyczących leczenia schorzeń związanych z wirusowym zapaleniem wątroby. Ma zostać opublikowany w październiku 2012 r. w Brukseli.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH