
Postulujemy, by świadczenia w podstawowej opiece zdrowotnej były dostępne dla każdego obywatela, bez względu na status ubezpieczenia - mówi Wiktor Wolfson*, przewodniczący Zarządu Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia Dolnego Śląska. - Przecież Konstytucja w art. 68 wyraźnie mówi o obowiązku zapewnienia przez państwo dostępu do opieki zdrowotnej wszystkim obywatelom, nie wspomina o uprawnionych bądź nieuprawnionych.
Rynek Zdrowia: - Jednym z kilku postulatów Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia Dolnego Śląska jest zrzeszanie się podmiotów medycznych w reprezentatywnych organizacjach, które uprawnione będą do podejmowania negocjacji z płatnikiem. Czemu służyć ma takie rozwiązanie? Przecież i tak każda placówka kontraktuje świadczenia osobno.
Wiktor Wolfson: - Chcielibyśmy wykorzystać potencjał i doświadczenia zdobyte w ciągu 10 lat działalności naszego związku. Oczywiście, każdy podmiot kontraktuje samodzielnie, jednak widzimy, że możemy i powinniśmy stworzyć realną przeciwwagę dla Narodowego Funduszu Zdrowia. Aby tak się stało, uznaliśmy, że należy opracować własny model zrzeszania się i reprezentacji świadczeniodawców w Związku Pracodawców, pozwalający nam na aktywne rzecznictwo interesów pacjentów oraz świadczeniodawców.
Fundusz, jako monopolista, może nami manipulować w wygodny dla siebie sposób, np. rozwiązując w dowolnym momencie umowy, zaskakując narzucaniem kolejnych wymogów czy dowolnie interpretując zapisy kontraktu. Dlatego zamierzamy zbudować silną reprezentację świadczeniodawców, z której potencjałem i wiedzą dotyczącą funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej, decydenci powinni się liczyć na etapie tworzenia nowych regulacji i rozporządzeń. Naszą rolę widzimy jako partnera w dyskusji nad kształtem opieki zdrowotnej w kraju.
Aby modernizować system ochrony zdrowia, należy zacząć od podstawowych zagadnień takich jak: rzetelne opracowanie kosztów świadczeń medycznych, zawartość koszyka usług gwarantowanych czy wzrost finansowania. Krótko mówiąc - zależy nam, aby wprowadzić przejrzyste i obiektywne zasady współpracy, stwarzające stabilne i przewidywalne warunki funkcjonowania systemu zarówno dla pacjentów jak i świadczeniodawców.
- W Państwa stanowisku z czerwca br. podkreśla się zwiększenie roli POZ i przesuwanie kompetencji według schematu: szpital - AOS - POZ. NFZ i resort zdrowia także mówią o konieczności zwiększania roli opieki podstawowej i specjalistycznej w trybie ambulatoryjnym, aby odciążyć szpitale. Związek i decydenci mówią zatem w tej sprawie wspólnym głosem?
- Owszem, wydaje się, że mówimy jednym głosem, jednak brakuje konkretnych propozycji rozwiązań. Niestety, dotychczasowa praktyka nie wskazuje na przesuwanie kompetencji we wskazanym kierunku. Równocześnie słyszymy opinie decydentów i ekspertów o wprowadzeniu koordynacji w systemie opieki zdrowotnej.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- 3
- NASTĘPNA »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
- ŚR21:18 Wielka Brytania: szpital zapewni Alfiemu możliwie najlepszą opiekę
- ŚR21:12 Warszawa: rozmawiali o problemach rodziców z niepełnosprawnościami
- ŚR20:29 Prof. Strojek: część leków stosowanych w cukrzycy działa kardioprotekcyjnie
- ŚR20:13 Badania: zbyt długie siedzenie blokuje czynności poznawcze mózgu
- ŚR20:05 EEC 2018: sesje dotyczące sektora medycznego - terminy, potwierdzeni prelegenci
- ŚR19:18 Giełda: kolejny spadek wartości akcji firmy telemedycznej
- ŚR19:09 Eksperci: mówimy całą prawdę o niepożądanych odczynach poszczepiennych
- ŚR18:19 Rafalska: naszą polityką nie możemy dzielić osób niepełnosprawnych
- 1 Lekarze emeryci obawiają się, że będą musieli odejść z zawodu. Wszystko przez e-zdrowie
- 2 Kluczbork: oddział wewnętrzny zagrożony - odchodzą wszyscy lekarze
- 3 Czy nowa lista refundacyjna spełni oczekiwania pacjentów onkologicznych?
- 4 Wdrażanie nowych terapii do praktyki: koza jest, ale brakuje na sznurek
- 5 W sądzie trzeba udowodnić, że szpital nie popełnił błędu
- 6 "Stop Chazanowi": w środę i czwartek protesty przed UJK i urzędem wojewódzkim w Kielcach
- 7 W klubie fitness jest więcej groźnych mikroorganizmów niż w toalecie
- 8 X Europejski Kongres Gospodarczy: terminy sesji dotyczących sektora medycznego
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych