Propozycje polskiej prezydencji dotyczące profilaktyki m.in. chorób przewlekłych zostały w piątek (2 grudnia) przyjęte przez państwa członkowskie UE - poinformował minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Arłukowicz uczestniczy w Brukseli w posiedzeniu Rady UE ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Spraw Konsumenckich (EPSCO). Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, przyjęto trzy konkluzje w sprawie opieki zdrowotnej, podsumowujące polską prezydencję w UE.

Dotyczą one profilaktyki, wczesnego wykrywania i leczenia przewlekłych chorób układu oddechowego u dzieci; zaburzeń komunikacyjnych u dzieci, z uwzględnieniem zastosowania narzędzi e-zdrowia i innowacyjnych rozwiązań oraz zmniejszania różnic zdrowotnych w UE.

- Przyjęcie tych konkluzji ma bardzo istotne znaczenie dla polityki zdrowotnej UE. Wspólne działania dotyczące profilaktyki, wymiana informacji, na pewno przyczynią się do podniesienia jakości w funkcjonowaniu także polskiego systemu ochrony zdrowia, a tym samym będą korzystne dla pacjentów powiedział Arłukowicz.

Dodał, że istotną sprawą jest to, by różnice w zdrowiu obywateli UE zostały zniwelowane: - Podczas rozmów zwracaliśmy uwagę na problemy cywilizacyjne, związane m.in. ze starzeniem się społeczeństw. UE czekają poważne wyzwania dotyczące opieki zdrowotnej nad ludźmi starszymi.

- Polska przekazała swoje doświadczenia związane z wczesnym wykrywaniem i leczeniem chorób najmłodszych. Mamy się czym pochwalić. Podczas rozmów uzgodniliśmy także kwestie dotyczące współpracy w przeciwdziałaniu zagrożeniom epidemiologicznym - stwierdził minister zdrowia.

Wśród priorytetów polskiej prezydencji znalazły się kwestie dotyczące zmniejszania różnic w kondycji zdrowotnej społeczeństw Europy oraz zapobieganie chorobom mózgu i chorobom neurodegeneracyjnym, w tym chorobie Alzheimera. Polska zwracała uwagę na sprawy związane z zapobieganiem i leczeniem zaburzeń komunikacyjnych u dzieci.

Ważna jest także kwestia e-zdrowia, czyli m.in. przepływu informacji. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że wiele osób przemieszcza się po krajach UE, stają się także pacjentami, dlatego konieczny jest szybki dostęp do informacji, m.in. do dokumentacji medycznej. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH