Braki kadrowe w wojskowej służbie zdrowia sięgają ok. 36 proc.

Na ponad 1,6 tys. stanowisk lekarskich w Siłach Zbrojnych obsadzonych jest około tysiąca - poinformowali posłów sejmowej komisji obrony przedstawiciele MON.

Jak ocenili, przyczyną takiej sytuacji są przede wszystkim niekonkurencyjne w porównaniu z rynkiem cywilnym warunki finansowe oraz uniemożliwiający podnoszenie kwalifikacji system specjalizacji lekarskich, który nie uwzględnia specyfiki wojska.

Według stanu z lipca tego roku, w Wojskach Lądowych spośród 364 stanowisk nieobsadzonych pozostaje 191, w Siłach Powietrznych na 114 stanowisk wolne są 53, w Marynarce Wojennej na 76 stanowisk lekarskich 36 jest bez obsady, a w Wojskach Specjalnych na 16 stanowisk jest sześć wakatów.

W Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych na 118 stanowisk nieobsadzone jest 58, zaś w Inspektoracie Wojskowej Służby Zdrowia na 891 wolne jest 251.

Czesław Piątas, wiceszef MON oraz płk Piotr Dzięgielewski, szef IWSZ przekonywali 20 października posłów, że podejmowane są liczne działania, by skuteczniej pozyskiwać personel medyczny dla armii.

Wskazywano w tym kontekście m.in. na uruchomienie systemu naboru do służby kandydackiej studentów z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i innych uczelni medycznych już od pierwszego roku nauki. Utworzono też Centrum Kształcenia Podyplomowego w strukturach Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Wprowadzono również dodatkowy system motywacyjny dla wojskowych lekarzy na misjach zagranicznych.

Przedstawiciele MON mówili także, że trwa proces przekazywania poza resort zbędnych szpitali i sanatoriów oraz reorganizacja poliklinik i ambulatoriów. Poinformowali również posłów o planowanych i dokonywanych zakupach sprzętowych oraz o programach profilaktycznych realizowanych w wojsku. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH