Bolesław Piecha w Senacie. Kto pokieruje sejmową Komisją Zdrowia?

Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia, najbardziej znany poseł Prawa i Sprawiedliwości zajmujący się ochroną zdrowia, od lat kierujący pracami sejmowej Komisji Zdrowia, został obecnie senatorem. Kto zajmie jego miejsce w Komisji? Źródła zbliżone do klubu PiS mówią o dwóch kandydatach: Czesławie Hocu i Tomaszu Latosie.

Bolesław Piecha zwyciężył w niedzielę (21 kwietnia) w wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu rybnickim: pokonał siedmiu innych kandydatów. Piecha obejmie mandat po zmarłym w styczniu senatorze Antonim Motyczce (PO).

Okręg wyborczy, na terenie którego wybrano Piechę do Senatu, obejmuje Rybnik oraz powiaty rybnicki i mikołowski. Państwowa Komisja Wyborcza podała, że frekwencja podczas wyborów wyniosła 11,14 proc.. Bolesław Piecha zdobył 28,48 proc. głosów.

Z Sejmu do Senatu
W tej sytuacji klub PiS będzie musiał delegować na stanowisko przewodniczącego sejmowej Komisji Zdrowia innego posła.

- Będę obecnie pracował na innym "odcinku" - komentuje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Bolesław Piecha.

Nie ukrywa jednak, że nadal będzie zajmował się ochroną zdrowia, zarówno programowo, w swojej partii, jak i w parlamencie.

Nie zdradza na razie, czy podejmie pracę w senackiej Komisji Zdrowia. - Jeszcze za wcześnie na takie deklaracje - stwierdza.

Pytany przez rynekzdrowia.pl o posłów Latosa i Hoca jako kandydatów na przewodniczącego Komisji odpowiada krótko: - Nie potwierdzam, nie zaprzeczam. Ale trzeba liczyć się także z niespodzianką - mówi Piecha.

Dwóch kandydatów
Posłanka Beata Małecka-Libera (PO), wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Zdrowia podkreśla, że wybór na stanowisko przewodniczącego Komisji pozostaje w gestii klubu PiS. Także jej zadaniem najbardziej prawdopodobne są kandydatury posłów Latosa i Hoca.

- Nie ma wprawdzie osób niezastąpionych, ale następca Bolesława Piechy na stanowisku przewodniczącego sejmowej Komisji Zdrowia nie będzie miał łatwego zadania.  Trzeba przyznać, że poseł Piecha ma olbrzymie doświadczenia parlamentarne: był wiceministrem zdrowia i sprawdzał się w tej funkcji. Ale jednocześnie zmiana kierownictwa nie powinna wpłynąć w istotny sposób na pracę komisji - podkreśla Małecka-Libera.

Lekarz i polityk
Przypomnijmy: Bolesław Piecha był posłem od 2001 r., a w latach 2005-2007 - wiceministrem zdrowia w rządzie PiS.

Urodził się w 1954 r. w Rybniku. Z zawodu jest lekarzem. W latach 1981-1982 działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów Śląskiej Akademii Medycznej. Od 1989 roku jest członkiem NSZZ "Solidarność".

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH