Bolesław Piecha: najpierw zajmiemy się ustawą o działalności leczniczej

Sejmowa Komisja Zdrowia będzie na razie pracowała tylko nad ustawą o działalności leczniczej, pozostałymi projektami z rządowego pakietu zajmie się dopiero po jej uchwaleniu.

Jak poinformował 23 listopada Bolesław Piecha, przewodniczący Komisji, ustawa o działalności leczniczej zmienia ponad 60 aktów prawnych, dlatego prace nad innymi projektami z pakietu zdrowotnego będą miały sens dopiero po jej uchwaleniu. Komisja zajmuje się w tej chwili tylko jedną z ośmiu ustaw tworzących pakiet – nowelą prawa farmaceutycznego.

Ustawa o działalności leczniczej nie zakłada obowiązkowego przekształcania szpitali w spółki (pierwszy pakiet ustaw zdrowotnych PO z 2008 r. zakładał, że szpitale miały być przekształcone obligatoryjnie); zgodnie z nowymi projektami samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą musiały pokryć ich wynik ujemny w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego.

W przypadku niewywiązania się z tego samorządy w ciągu 12 miesięcy będą zmuszone do zmiany formy organizacyjno-prawnej szpitala (przekształcenie szpitala w spółkę kapitałową, jednostkę budżetową, samorządowy zakład budżetowy albo instytucję gospodarki budżetowej).

Ustawa uniemożliwia tworzenie nowych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, z wyjątkiem przypadku powstania nowego zakładu w drodze połączenia co najmniej dwóch innych. Oznacza to, że nowo powstające szpitale będą musiały być spółkami.

Przekształcenie szpitala w spółkę – według projektu – będzie mogło być dokonane bez konieczności uprzedniej likwidacji SP ZOZ. Spółka powstała w wyniku przekształcenia ma być następcą prawnym SP ZOZ, przejmując jego prawa i obowiązki.

Samorządy, które zdecydują się na przekształcenie szpitali w spółki, będą mogły skorzystać z umorzenia zobowiązań publicznoprawnych. Podmioty tworzące szpitale-spółki otrzymają dotację w wysokości wartości umorzonych w wyniku ugody kwoty głównej lub odsetek z tytułu zobowiązań cywilnoprawnych oraz wynikających z zaciągniętych kredytów bankowych pozostałych do spłaty. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH