Bolesław Piecha: kryzys w ochronie zdrowia coraz głębszy - czas na nowe rozdanie

Od roku obserwujemy narastanie zjawisk kryzysowych w systemie ochrony zdrowia, co jest wynikiem fatalnej polityki zdrowotnej państwa - podkreślał w czwartek (24 stycznia) w Sejmie Bolesław Piecha (PiS) uzasadniając wniosek o wotum nieufności dla ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.

- Mimo wzrostu nakładów finansowych dostęp do świadczeń zdrowotnych nie uległ poprawie, a w ostatnim roku pogarszył się - zauważył Piecha. Przypomniał, że Arłukowicz objął tekę ponad rok temu. Dodał, że również odczucia społeczne wobec ministra zdrowia są negatywne.

Główne zarzuty wobec Arłukowicza - jak wyjaśnił Piecha - dotyczą "narastania zagrożenia katastrofą finansową w polskich szpitalach". Według Piechy można tłumaczyć to ciężkimi czasami i kryzysem gospodarczym, jednak - jak zaznaczył - zadłużenie polskich szpitali jest spowodowane także działaniami ministra zdrowia. - Od 2005 r. obserwowaliśmy systematyczne zmniejszanie długów szpitali, a od momentu objęcia funkcji ministra zdrowia przez Bartosza Arłukowicza ten poziom wzrósł - zauważył poseł PiS.

- Druga kwestia to dostępność opieki zdrowotnej, która w ostatnim roku się pogorszyła - przekonywał Piecha. Jak poinformował, "według niezależnych źródeł kolejki do specjalistów i zabiegów specjalistycznych wydłużyły się średnio o 10-14 dni". Podał przykład kolejek do okulisty, na konsultację w niektórych przypadkach trzeba czekać nawet dwa lata.

Dodał, że kolejnym problemem jest wdrożenie ustawy refundacyjnej: przyniosła ona oszczędności, jednak wynikają one z faktu, iż pacjenci nie wykupują leków, ponieważ ich na to nie stać.

- Odpłatność pacjentów za leki wzrosła - stwierdził.

- Nie przeciwdziałał pan temu - zwrócił się do Arłukowicza poseł PiS. - Panie ministrze, czas podać się do dymisji, czas na nowe rozdanie - mówił. Na zakończenie Piecha stwierdził, że takiego wniosku o wotum nieufności nie byłoby, gdyby Arłukowicz przedstawił na piśmie konkretny plan poprawy sytuacji, "ale takiego planu nie ma".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH