Bój o stawkę kapitacyjną: resort jest zaskoczony stanowiskiem lekarzy

Jesteśmy zaskoczeni stanowiskiem liderów organizacji lekarzy POZ, którzy nie chcą zaakceptować naszych propozycji ws. finansowania podstawowej opieki zdrowotnej - powiedział w czwartek (11 grudnia) wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.

W czwartek kończą się konsultacje projektu zarządzenia NFZ ws. kontraktowania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) na 2015 r. Po południu przedstawiciele kierownictwa resortu zdrowia spotkali się w tej sprawie z lekarzami. Nie osiągnięto jednak porozumienia.

Czyt.: Bartosz Arłukowicz: będą trzy poziomy stawki kapitacyjnej

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz ocenił, że propozycje resortu są racjonalne. Przypomniał, że w przyszłym roku przewidywane jest zwiększenie stawki za pacjenta z 96 zł do 136,20 zł. Jednocześnie jednak planowane jest zlikwidowanie wskaźników korekcji za pacjentów z cukrzycą i chorobami układu krążenia (w ich przypadku obecnie stawka wzrasta trzykrotnie) oraz tzw. katarkowego (za pacjentów z chorobami układu oddechowego stawka powiększa się o 10 proc.).

W czwartkowym spotkaniu brali udział m.in. przedstawiciele Porozumienia Zielonogórskiego.

Czyt.: Kolejne spotkanie lekarzy FPZ z decydentami: każdy swoje

Neumann powiedział, że resort zaskoczony jest stanowiskiem liderów tej organizacji, którzy nie chcą zaakceptować propozycji MZ. Jego zdaniem liderom Federacji Porozumienie Zielonogórskie nie chodzi o same stawki, ale o dodatkowe obowiązki, które zostaną nałożone na lekarzy.

Projekt zarządzenia NFZ przewiduje, że stawka 136,20 zł jest stawką podstawową, a jeśli lekarz będzie wykonywał badania, będzie ona wyższa.

Dodatkowo, od połowy roku lekarze, którzy sprawozdawaliby badania diagnostyczne wykonywane pacjentom (tzw. po peselu), mieliby podniesioną stawkę, a ci, którzy zlecaliby odpowiednią liczbę tych badań - byliby premiowani jeszcze wyższą stawką.

Odnosząc się zarzutów MZ, prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski powiedział PAP, że organizacja ta przekazała resortowi "całokształt pomysłu na to, jak miałby funkcjonować system na poziomie podstawowym".

- Minister wyciągnął z tych wszystkich punktów - które mu przesłaliśmy, żeby się nad nimi po prostu zastanowił - te, które są dla niego interesujące, żeby pokazać tych złych doktorów, którzy chcą samego złego - powiedział Krajewski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH