Bochenek: mam nadzieję, że rząd we wtorek przyjmie projekt ustawy o sieci szpitali Wicepremier Jarosław Gowin oświadczył, że należy zrezygnować z proponowanej przez ministra zdrowia ustawy o sieci szpitali lub przeprowadzić pilotaż. Fot. archiwum

Rzecznik rządu Rafał Bochenek powiedział w sobotę (18 lutego) w TVP Info, że ma nadzieję, iż ustawa o sieci szpitali zostanie przyjęta podczas wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów.

- Chyba najbardziej gorącym tematem, który będzie poruszany na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów, jest ustawa o sieci szpitali. Zawsze przy okazji różnych projektów trwają dyskusje, są różne poglądy reprezentowane przez poszczególnych ministrów. Każdy minister ma swój własny pogląd na poszczególną ustawę, ma propozycje swoich własnych poprawek. I również w przypadku tej ustawy, jak każdej innej, toczy się dyskusja. Ta dyskusja pewnie będzie trwała do wtorku. We wtorek odbędzie się posiedzenie Rady Ministrów i wtedy zapadnie decyzja. Mamy nadzieję, że ten projekt, który został przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia i który ma zagwarantować lepszy dostęp pacjentów do lekarzy, skrócić kolejki, zostanie przyjęty - powiedział Bochenek w programie "Gość Wiadomości" w TVP Info.

- To jest trudna reforma. Zdajemy sobie z tego sprawę, że może ona budzić kontrowersje i niewątpliwie budzi pewne emocje, natomiast uważamy, że tę reformę trzeba wdrożyć. To jest reforma, która już powinna być wdrożona wiele lat temu, ale na skutek zaniedbań naszych poprzedników nie została niestety wprowadzona - dodał rzecznik.

Opozycja w rządzie przeciw projektowi?
Tego samego dnia w Chorzowie (Śląskie) wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oświadczył, że należy zrezygnować z proponowanej przez ministra zdrowia ustawy o sieci szpitali lub przeprowadzić pilotaż, by przetestować to rozwiązanie.

- W ciągu ostatnich miesięcy rzeczywiście odbyłem cały szereg spotkań i z panem ministrem Sośnierzem, i z wieloma innymi ekspertami lekarzami, podzielam opinię Andrzeja Sośnierza, że powstanie sieci - w każdym razie w takim kształcie, w jakim planuje to obecnie Ministerstwo Zdrowia - ograniczałoby dostęp pacjentów do usług medycznych. Nie tylko nie skróciłoby kolejek - tej głównej plagi polskiej służby zdrowia, ale mogłoby wręcz doprowadzić do pogorszenia opieki zdrowotnej, dlatego podczas posiedzeń kolejnych rządu czy narad na szczeblu rządowym opowiadam się za tym, żeby albo ze stworzenia sieci szpitali zrezygnować, albo żeby przeprowadzić pilotaż, który pokaże, na ile te rozwiązania się sprawdzają, a na ile zasadne są uwagi krytyków - powiedział Gowin podczas konferencji prasowej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH