Białystok: sąd rozpoznał skargi na likwidację pediatrii w szpitalu

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku rozpoznał 15 lipca 2010 r. skargi złożone na likwidację oddziałów pediatrii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym.

Skargi złożyli wojewoda, prokuratura i związki zawodowe. Sąd ogłosi wyrok 19 lipca.

Oddziały pediatrii, w tym chirurgii dziecięcej, zostały zlikwidowane 1 lipca 2010 r. Małych pacjentów przejął Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku.

Związkowcy ze szpitala wojewódzkiego, którzy sprzeciwiali się likwidacji, zarzucili uchwale sejmiku województwa podlaskiego o likwidacji oddziałów, że np. nie było w niej podanej konkretnej daty likwidacji, zakończenia działalności medycznej oddziałów czy sposobu zagospodarowania majątku. Podnosili też, że opiniowali projekt uchwały, który różnił się od przyjętej ostatecznie uchwały.

Podobne argumenty wniósł wojewoda podlaski. Podkreślił m.in., że uchwała o likwidacji nie zapewnia pacjentom kontynuacji świadczeń.

Skargę składała również Prokuratura Rejonowa Białystok-Południe. Zajmowała się ona wcześniej sprawą na wniosek rodziców pacjentów z likwidowanych oddziałów.

Prokuratura argumentowała m.in., że likwidacja oddziałów narusza artykuł Konstytucji RP, który mówi o tym, że władze publiczne mają obowiązek zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom w ciąży i osobom starszym, a likwidacja ogranicza dostęp małym pacjentom do usług medycznych w mieście. Po likwidacji oddziałów pediatrii, w Białymstoku pozostał jedynie jeden szpital, który leczy dzieci, który ma teraz monopol na te usługi.

Samorząd województwa podlaskiego domaga się oddalenia skarg. Likwidację oddziałów pediatrii argumentował od początku względami finansowymi: stratami jakie przynosi oddział, wieloma nakładami, które są potrzebne, by dostosować go chociażby do wymogów sanepidu, a na co nie ma środków.

Pełnomocnik związkowców zaznaczył, że niedopuszczalnym jest, by jedyną przyczyną likwidacji były tylko względy ekonomiczne. Podnosił, że przecież NFZ za świadczenia przejęte przez inny szpital zapłaci tyle samo, i pytał retorycznie, jak to możliwe, że jednej placówce się to opłaca, a innej nie. Zwracał też uwagę, że przed likwidacją nikt nie analizował, jak wpłynie ona na wydłużenie kolejek do świadczeń w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym, a „to oczywiste, że wpłynie”.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH