Białystok: UMB otrzyma 24 mln zł z UE na programy profilaktyczne Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020 Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

24 mln zł z UE dostanie Uniwersytet Medyczny w Białymstoku na programy profilaktyki zdrowia mieszkańców, np. na szczepionki przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Wspólnie z Białostockim Centrum Onkologii pomoże też wracać do pracy osobom po chorobie nowotworowej.

Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020. Do dofinansowania zostały wybrane projekty uczestniczące w konkursie "Aktywne i zdrowe starzenie się".

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB) jest głównym podmiotem w trzech programach. Pierwszy będzie dotyczył profilaktyki chorób powodowanych przez kleszcze i eliminowania ich skutków w tych grupach zawodowych, które są na to najbardziej narażone. UMB będzie też odpowiadać za program profilaktyki zaburzeń nerwicowych związanych ze stresem u osób pracujących, a także za program poprawy zdrowia osób pracujących - poinformowała uczelnia w komunikacie na swojej stronie internetowej.

O wynikach konkursu - wyborze projektów do dofinansowania - poinformował również Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego na stronie Regionalnego Programu Operacyjnego regionu. Łączna wartość tych trzech programów to 25,4 mln zł, z UE będą pochodzić 24 mln zł.

Uczelnia wesprze również Białostockie Centrum Onkologii w programie rehabilitacji osób po chorobie nowotworowej, by mogły łatwiej wracać do pracy. Wartość tego projektu to 9,5 mln zł, dotacja z UE wyniesie 8,8 mln zł.

Umowy w sprawie przyznania dofinansowania nie są jeszcze podpisane.

Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku, który prowadził konkurs, informował wcześniej PAP, że programy profilaktyczne, na które szukano wykonawców, mają pomóc w realizacji przygotowanych wcześniej czterech regionalnych programów profilaktyki zdrowia dla osób aktywnych zawodowo, ale dotyczących również starzenia się. Choroby odkleszczowe wskazano jako jeden z ważniejszych problemów zdrowotnych mieszkańców.

Koordynator programu profilaktyki chorób odkleszczowych dr hab. Anna Malinowska-Moniuszko z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB powiedziała w środę PAP, że w ramach programu ok. 12 tys. osób z trzech powiatów, gdzie najwięcej osób zapada na choroby odkleszczowe (nie ma szczepionek na boreliozę), m.in. hajnowskiego, będzie mogło skorzystać ze szczepionek przeciwko odkleszczowemu zapaleniu mózgu. Zaznaczyła, że dotyczyć to będzie osób zajmujących się rolnictwem, łowiectwem i rybactwem. W projekcie nie ma leśników, którzy - jak wskazała - są obowiązkowo szczepieni w ramach wykonywania zawodu. W ramach programu będą też zajęcia edukacyjne.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH