Biała Podlaska: ruszył filtr epidemiologiczny dla cudzoziemców FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

W Białej Podlaskiej na Lubelszczyźnie otwarto w środę (7 czerwca) filtr epidemiologiczny dla cudzoziemców. To pierwsza tego typu w Polsce specjalna przychodnia, w której osoby ubiegające się o ochronę międzynarodową przechodzą badania lekarskie. Koszt inwestycji to prawie 9 mln zł.

Filtr epidemiologiczny powstał przy ośrodku recepcyjnym dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej prowadzonym przez Urząd do Spraw Cudzoziemców. Lokalizacja inwestycji nie jest przypadkowa. Najwięcej cudzoziemców ubiegających się udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce przekracza granicę w oddalonym o około 40 km Terespolu, a następnie przybywa do recepcyjnego ośrodka w Białej Podlaskiej.

- W związku z tym bardzo ważne jest, aby zostali poddani badaniom diagnostycznym niezwłocznie po przekroczeniu granicy. Każdego dnia dyżur medyczny pełni tutaj kilku lekarzy i kilka pielęgniarek - powiedział PAP kierownik ośrodka Grzegorz Randzio.

W ośrodkach dla cudzoziemców działają gabinety lekarskie, w których pacjenci przechodzą podstawowe badania; filtr epidemiologiczny jest specjalistyczną przychodnią, która znajduje się na terenie ośrodka, ale w osobnym budynku.

Rzecznik UdSC Jakub Dudziak powiedział PAP, że jest to pierwsza tego typu inwestycja w Polsce i jedna z najnowszych w Europie. Przypomniał, że do filtra epidemiologicznego trafiają wszyscy cudzoziemcy starający się o ochronę międzynarodową.

- Jest to działanie prewencyjne. Chodzi o to, żeby wyeliminować jakiekolwiek zagrożenie epidemiologiczne dla regionu, czy nawet całego kraju przez osobę, która mogłaby być zarażona jakąś chorobą zakaźną - powiedział Dudziak.

Jak poinformował, koszt inwestycji wyniósł prawie 9 mln zł, z czego 85 proc. stanowiły środki ze szwajcarsko-polskiego programu współpracy. W budynku znajdują się trzy segmenty: administracyjno-recepcyjny, medyczno-diagnostyczny oraz izolatki. Wybudowano także specjalny podjazd dla karetek z systemem mikrofiltracji powietrza.

W ramach procedury filtra epidemiologicznego przeprowadza się wywiad medyczny oraz badanie lekarskie, badanie laboratoryjne krwi i moczu (m.in. w kierunku występowania chorób zakaźnych, nosicielstwa wirusa HIV) oraz badanie radiologiczne klatki piersiowej.

Pełniący dyżur w filtrze epidemiologicznych doktor Bożydar Tylus podkreślił, że każdy cudzoziemiec po przybyciu do ośrodka przechodzi badania specjalistyczne laboratoryjne, które mają wykluczyć główne choroby zakaźne stanowiące zagrożenie epidemiologiczne. Dodał, że zdarzają się pojedyncze przypadki np. gruźlicy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH