Bezpłatne leczenie dla wszystkich? Są wątpliwości Uprawnieni do leczenia za darmo będą ci, którzy w Polsce płacą podatki Fot. Archiwum

Nie wszyscy obywatele mają mieć prawo do bezpłatnego leczenia, które od 1 stycznia 2018 r. zapowiada Konstanty Radziwiłł. Jak twierdzi Gazeta Wyborcza, będzie ono dostępne tylko dla płacących podatki.

Powszechny dostęp do darmowego leczenia dla wszystkich ma ruszyć 1 stycznia 2018 r. Nie będzie składek zdrowotnych w obecnej formie, zlikwidowany zostanie Narodowy Fundusz Zdrowia, a za leczenie zapłaci budżet państwa.

Jak jednak zauważa Gazeta Wyborcza, w roboczym projekcie ustawy o Narodowej Służbie Zdrowia nie ma mowy o bezpłatnym leczeniu dla wszystkich.

Z projektu wynika, że prawo takie będą mieli obywatele Unii Europejskiej i krajów EFTA (Europejskie Porozumienie o Wolnym Handlu, m.in. Szwajcaria i Norwegia), którzy „posiadają miejsce zamieszkania na terytorium RP”.

Projekt przewiduje, że „do ustalenia, czy dana osoba ma miejsce zamieszkania na terytorium RP, stosuje się przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych”. Według GW oznacza to, że uprawnieni do leczenia za darmo będą ci, którzy w Polsce płacą podatki.

Oprócz tego jako uprawnionych wymienia się w projekcie: emerytów, rencistów, rolników zapisanych w KRUS, a także uchodźców, azylantów, rezydentów i osoby z zezwoleniem na pobyt czasowy.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH