Bez map potrzeb zdrowotnych nie popłynie strumień unijnych pieniędzy?

Pierwsza mapa potrzeb zdrowotnych opracowana przez resort zdrowia ma pojawić się 1 kwietnia 2016 r. To oznacza, że w bieżącym i na początku przyszłego roku polskie lecznice mogą mieć poważne problemy ze skutecznym ubieganiem się o fundusze unijne.

Warunkiem akceptacji wniosków o dotacje z UE jest m.in. potwierdzenie ich zasadności właśnie w oparciu o mapy. Resort zdrowia przyznaje, że w tym roku szansa na przygotowanie takich dokumentów możliwa jest jedynie w kardiologii i onkologii.

Trwają negocjacje z Komisją Europejską
Chociaż Komisja Europejska zatwierdziła już wszystkie Regionalne Programy Operacyjne to w kraju, ze względu na brak map, w ochronie zdrowia nie mogą być na razie ogłoszone żadne konkursy.

- Obecnie staramy się, aby Komisja Europejska wyraziła zgodę na wnioskowanie o dotacje w oparciu o szczątkowe mapy w ramach poszczególnych projektów. Negocjacje w tej sprawie trwają - mówiła w środę (15 kwietnia) na konferencji poświęconej mapom potrzeb zdrowotnych w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego - Państwowym Zakładzie Higieny (NIZP-PZH) Barbara Więckowska, dyrektor departamentu analiz i strategii Ministerstwa Zdrowia.

Dodała, że na obecnym etapie najbardziej zaawansowane są prace przy mapach realizowanych w obszarze kardiologii i onkologii.

- Tu można się spodziewać, że odpowiednie dokumenty powstaną wkrótce - a to oznacza, że jeszcze w tym roku możliwe będzie ubieganie się w tym zakresie o środki unijne - zaznaczyła Barbara Więckowska i przyznała, że chociaż resort ma świadomość, że mapy są potrzebne żeby uruchomić środki unijne to nie ma możliwości, by powstały wcześniej niż za rok.

Jak przyznała dyrektor departamentu analiz i strategii w MZ to bardzo trudne zadanie.

- Mamy zróżnicowany stan zdrowia w regionach oraz różny stopień zaspokajania potrzeb w zakresie opieki zdrowotnej. Wypracowanie w oparciu o tak rozbieżne dane map potrzeb zdrowotnych wymaga olbrzymiej pracy - zaznaczała. - Musimy pamiętać, że efektem końcowym ma być dostosowanie naszych zasobów do potrzeb.

Dyrektor wskazała, że obecna struktura świadczeń jest oparta na modelu historycznym, który często ma niewiele wspólnego z aktualną sytuacją.

Kto i jak będzie przygotowywał mapy?
Kwestie tworzenia regionalnych map potrzeb zdrowotnych reguluje ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zgodnie z przepisami, za ich przygotowanie są odpowiedzialni wojewodowie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH