Bez działań samorządów nasze zdrowie publiczne runie z wielkim hukiem Programy samorządowe dotyczą m.in. rehabilitacji leczniczej; FOT. PTWP

Rola samorządów terytorialnych w systemie opieki zdrowotnej jest znacząca. A będzie jeszcze większa. Wynika to między innymi z ustawy o zdrowiu publicznym. Samorządowcy od lat dowodzą, że sprostają tym wyzwaniom. Potrzebują jednak wsparcia.

Ustawa o zdrowiu publicznym z 11 września 2015 r. nakłada, m.in. na samorządy, takie zadania jak: monitorowanie i ocenę stanu zdrowia społeczeństwa; edukację zdrowotną; promocję zdrowia; profilaktykę; działania w celu eliminowania lub ograniczania zagrożeń dla zdrowia; działania dotyczące aktywności fizycznej.

- Promocję i ochronę zdrowia, jako jedno z zadań ponadgminnych wykonywanych przez powiat, wskazuje także ustawa o samorządzie powiatowym. Przepis ten nie określa jednak szczegółowo, w jaki sposób takie zdania mają być wykonywane - zwraca uwagę starosta poznański Jan Grabkowski w przesłanej nam informacji.

Na to rozwiązanie czekaliśmy od dawna
Nie czekając na przepisy i ustawowe regulacje, samorządy od wielu lat przygotowują i realizują programy polityki zdrowotnej.

- Łączne wydatki samorządów terytorialnych na takie programy w 2015 r. wyniosły ponad 82,7 mln zł - informował Marek Wójcik, ekspert Związku Powiatów Polskich, podczas konferencji „Zdrowie publiczne - zapobieganie chorobom ma przyszłość” (Katowice, 28 listopada 2016 r.), zorganizowanej przez Rynek Zdrowia.

Dla porównania - na realizację Narodowego Programu Zdrowia rocznie z budżetu państwa przeznaczane będzie 140 mln zł (do 2020 r.).

Niebawem lokalnym włodarzom w sukurs przyjdzie dofinansowanie programów przez NFZ. Z projektu rozporządzenia ws. trybu składania i rozpatrywania wniosków o dofinansowanie programów polityki zdrowotnej wynika, że takie wsparcie wyniesie 80 proc. dla miast poniżej 5 tys. mieszkańców; dofinansowanie w większych miastach sięgnąć może 40 proc. wydatków na program.

Takie możliwości dała wprowadzona jeszcze w poprzedniej kadencji ustawa o zdrowiu publicznym. Warunkiem dofinansowania programu jest, aby prowadzony był jednocześnie przez samorząd i NFZ.

- Na rozwiązanie pozwalające łączyć środki NFZ z pieniędzmi samorządowymi przeznaczanymi na programy polityki zdrowotnej czekaliśmy od dawna - przyznaje Marek Wójcik.

Liczby, czyli stan obecny i potencjał
Z opracowania przygotowanego przez Związek Powiatów Polskich wynika, że programy zdrowotne realizuje obecnie ok. 25 proc. samorządów różnych szczebli. W 2015 r. dotyczyły między innymi: szczepień (46,5 proc.), profilaktyki i wczesnego wykrywania chorób (28,5 proc.), rehabilitacji (11 proc.).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH