Będzie więcej punktów opieki nocnej i świątecznej?

Największe ograniczenia dotyczą, według nowych zasad w pomocy nocnej i świątecznej, dużych miast. Na przykład w województwie śląskim z 79 takich punktów po 1 marca zostaną 52, ale już w Zachodniopomorskiem ze 109 punktów opieki nocnej ma zostać zaledwie 25.

Na przykład: na terenie Zabrza z czterech punktów zostanie jeden, w Gliwicach zamiast sześciu będą dwa, w Sosnowcu zamiast trzech – jeden, a w Katowicach z ośmiu zostaną jedynie cztery.

Nowy system ma spowodować poprawę dostępności świadczeń w godzinach nocnych i świątecznych. Dotychczas było z tym różnie. Np. w Zachodniopomorskiem liczba ośrodków pomocy świątecznej i nocnej była ogromna, natomiast w województwie dolnośląskim istniało ich zaledwie 29. W nowym systemie będzie ich 33.

– Nigdy nie było zbyt wielu chętnych do świadczenia takich usług w naszym regionie. Generalnie były to stacje pogotowia ratunkowego, chociaż zdarzały się wyjątki. Teraz sytaucja zaczyna się porawiać. Np. w Głogowie i Lubaniu nie mieliśmy chętnych do udziału w konkursie, ale sytuacja już się zmieniła – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Joanna Mierzwińska, rzecznik Dolnośląskiego OW NFZ.

W miniony czwartek (17 lutego) odbyło się w centrali NFZ spotkanie prezesa Jacka Paszkiewicza z dyrektorami oddziałów wojewódzkich NFZ w tej sprawie. W spotkaniu wzięła również udział minister Zdrowia Ewa Kopacz i wiceminister Jakub Szulc. W trakcie spotkania zostały podjęte decyzje mające na celu stworzenie warunków do uruchomienia dodatkowych punktów przyjmowania pacjentów w zależności od potrzeb i uwarunkowań lokalnych.

Dzięki przygotowywanemu rozporządzeniu świadczeniodawcy będą mogli na mocy porozumienia z dyrektorami oddziałów wojewódzkich NFZ przyjmować pacjentów w dodatkowych miejscach, co przyczyni się do zmniejszenia odległości od miejsca zamieszkania pacjenta do punktu nocnej pomocy. Zorganizowanie dodatkowego miejsca przyjmowania chorych będzie możliwe pod warunkiem zapewnienia dodatkowego zespołu lekarza i pielęgniarki.

– W poniedziałek (21 lutego) zakończą się prawdopodobnie w większości oddziałow Funduszu konkursy na opiekę nocną i świąteczną. Mieszkańcy zostaną poinformoani o wszystkich zmianach, aby wiedzieli, gdzie mogą się zwrócić o pomoc – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Andrzej Troszyński, rzecznik NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH