Będzie nieco drożej dla kuracjuszy w sanatorium uzdrowiskowym

Od października od kuracjuszy, zgodnie z projektem nowelizacji rozporządzenia dotyczącego leczenia uzdrowiskowego, pobierane będą wyższe opłaty za zakwaterowanie i wyżywienie w uzdrowiskach.

We wtorek (27 lipca) mija termin zgłaszania uwag do projektu nowelizacji rozporządzenia. Załącznik nr 2 projektu określa wysokość opłat, jakie ponosi kuracjusz za każdy dzień pobytu w uzdrowisku. Zmiany w nim, polegają na podwyższeniu wysokości dopłat do wyżywienia i zakwaterowania, według poziomów warunków zakwaterowania w sanatorium uzdrowiskowym.

Zmiana dopłat, jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia spowodowana jest wzrostem w roku 2009, cen produktów spożywczych, energii elektrycznej, wody, środki czystości i innych. Dane o inflacji wg GUS na koniec października 2009 kształtowały się odpowiednio ceny energii 5,4 proc, ceny żywności 5,2 proc. Do wyliczenia podwyższonej stawki dopłaty przyjęto uśredniony wskaźnik 5proc.

Według nowelizacji opłata za pokój jednoosobowy (zakwaterowanie i wyżywienie) z pełnym węzłem sanitarnym od 1 października do 30 kwietnia wynosić będzie 26 złotych. W tak zwanym II sezonie rozliczeniowym - od 1 maja do 30 września opłata ta wynosić będzie 33 złote. Natomiast w pokoju dwuosobowym z pełnym węzłem sanitarnym odpowiednio - 16 i 22 złote.

Najmniej wzrośnie, bo jedynie o 50 gr, opłata za jeden dzień pobytu w pokoju wieloosobowym bez łazienki. To oznacza, że zamiast 8 zł kuracjusz zapłaci 8,50 zł. Taka opłata będzie obowiązywać od 1 października do 30 kwietnia. Za taki sam pokój w okresie od 1 maja do końca września trzeba będzie zapłacić o złotówkę więcej (za każdy dzień). Zatem za 21 dni pobytu w I sezonie rozliczeniowym (od października do końca kwietnia) kuracjusz zapłaci 179 zł, a w II sezonie (od maja do końca września) - 200 zł.

Projekt rozporządzenia w załączniku nr 1zmienia również warunki wykonywania poszczególnych zabiegów fizjoterapeutycznych, w tym wymagań dla personelu. Ponad to zmniejsza liczbę zabiegów, jakie w ciągu jednego dnia mogą być udzielane kuracjuszom.

Aktualnie obowiązująca liczba (120) zabiegów dla jednego świadczeniobiorcy - wyjaśnia MZ - wykonywana podczas trwania 28 dniowego (z wyłączeniem 4 dni wolnych od pracy, tj. 24 dniowego leczenia efektywnego) leczenia uzdrowiskowego jest znacznym obciążeniem dla pacjenta, w wielu wypadkach niemożliwa (z terapeutycznego punktu widzenia) do wykonania. Liczba ta została zmniejszona do 96 zabiegów w czasie trwania 28 dniowego turnusu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH