Będzie nadzwyczajne posiedzenie Rady Dialogu Społecznego o ochronie zdrowia Kolejne posiedzenie wynikające z porządku prac Rady przypada w lutym, stąd sesja styczniowa będzie nadzwyczajną. Fot. Archiwum

Ochronie zdrowia będzie poświęcone nadzwyczajne styczniowe posiedzenie Rady Dialogu Społecznego - zdecydowali jej członkowie podczas obrad w czwartek (8 grudnia). Rada przyjęła program pracy na rok, w którym jej pracami kierować będą pracodawcy.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zaproponował w czwartek, by Rada jeszcze raz przeanalizowała wspólne stanowisko przygotowane przez zespół problemowy ds. usług publicznych - opinię ws. nowelizacji ustawy o refundacji leków. Zespół zapisał w nim wskazanie, by zwiększyć - ponad obecne 17 proc. budżetu - wydatki na politykę lekową. Radziwiłł przekonywał, że oznaczałoby to ograniczenia w pozostałych obszarach, za które odpowiada resort.

Przewodnicząca Rady, prezydent Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz zaproponowała, by jeszcze raz przeanalizować stanowisko w tej sprawie i przyjąć je na specjalnym posiedzeniu Rady w styczniu.

Zgodnie z zasadami wprowadzonymi przez Bochniarz Rada ma spotykać się co dwa miesiące. Częściej - co miesiąc zbiera się jej prezydium. Kolejne posiedzenie wynikające z tego porządku, przypada w lutym, stąd 19 stycznia - nadzwyczajna sesja Rady.

Bochniarz zaproponowała, aby Rada przygotowała publikacje lub szkolenia na swój temat. W jej ocenie wiedza o roli i prawach, zgodnie z którymi działa Rada, zasadach wypracowywania kompromisowych trójstronnych ustaleń w dialogu społecznym jest niewystarczająca, również u rządzących - przekonywała.

Na kolejnych posiedzeniach w 2017 r. Rada ma przejrzeć zasady swojego funkcjonowania i zaproponować ustawowe zmiany - wypracować projekt nowelizacji ustawy o RDS. Członkowie Rady chcą się też zająć wzmocnieniem roli partnerów społecznych w zarządzaniu Funduszem Pracy i Funduszem Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, szkolnictwem zawodowym, problemami innowacyjności i działania ulg podatkowych w dziedzinie badań i rozwoju.

Wśród tematów są też przygotowanie założeń do nowej ustawy o zamówieniach publicznych, uwzględniającej klauzule społeczne, przegląd polityki socjalnej państwa oraz omówienie możliwości wzmocnienia roli partnerów społecznych w pracach struktur europejskich

Rada powołała w czwartek dwa nowe zespoły branżowe - ds. dialogu społecznego w transporcie drogowym i w branży spożywczej.

Wcześniej gościem pierwszej części posiedzenia był wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Rada Dialogu Społecznego zastąpiła Komisję Trójstronną. W RDS zasiadają przedstawiciele reprezentatywnych organizacji pracodawców, związkowcy, członkowie rządu oraz przedstawiciel prezydenta, prezesa NBP i GUS. W nowej Radzie - w odróżnieniu od Komisji Trójstronnej - przewodniczący co roku zmieniają się. Pierwszym przewodniczącym był szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH