Będzie kolejna obywatelska inicjatywa zaostrzająca prawo aborcyjne Według zapowiedzi przedstawicielki Fundacji Życie i Rodzina "w kolejnych tygodniach" podana zostanie informacja o powołaniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. Fot. Fotolia

Fundacja Życie i Rodzina zamierza złożyć w sierpniu w Sejmie projekt obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej "Zatrzymaj aborcję", a we wrześniu rozpocząć zbieranie pod nią podpisów - poinformowała we wtorek (4 kwietnia) Kaja Godek z fundacji.

Informację na ten temat przekazała w Sejmie podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu na rzecz Prawa do Życia, a następnie także w informacji rozesłanej do mediów. Godek zapowiedziała, że "w kolejnych tygodniach" podana zostanie informacja o powołaniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej i przedstawione "dokładne brzmienie projektu ustawy wraz z uzasadnieniem".

Obowiązująca ustawa z 1993 r. zezwala na dokonanie aborcji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

We wrześniu zeszłego roku Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu projekt "Ratujmy kobiety" - liberalizujący przepisy aborcyjne, a skierował do dalszych prac projekt komitetu "Stop aborcji" - zaostrzający prawo. Wywołało to burzliwe reakcje, m.in. tzw. czarny protest na ulicach miast, w sprzeciwie wobec proponowanych zmian. Ostatecznie Sejm definitywnie odrzucił projekt.

Parlamentarny Zespół na rzecz Prawa do Życia zajmował się we wtorek (4 kwietnia) kwestią klauzuli sumienia.

Przedstawiciele ministerstwa zdrowia przypominali, że przepisy dot. klauzuli znajdują w ustawie o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, a obecny stan prawny został ustalony po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w 2015 r.

W październiku 2015 r. TK orzekł, że przepisy pozwalające lekarzowi skorzystać z klauzuli sumienia i odmówić wykonania świadczenia zdrowotnego tylko pod warunkiem, że wskaże pacjentowi, kto mu może pomóc, są niezgodne z konstytucją. Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym lekarz może powstrzymać się od wykonania świadczenia, które uznaje za niezgodne ze swoim sumieniem, z wyłączeniem sytuacji, kiedy nieudzielenie świadczenia mogłaby stanowić zagrożenie niebezpieczeństwa utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia.

Lekarz, który powstrzymuje się od wykonywania świadczeń zdrowotnych, jest obowiązany odmowę uzasadnić i odnotować w dokumentacji medycznej. Jeżeli lekarz wykonuje zawód na podstawie stosunku pracy w podmiocie leczniczym lub w ramach służby, ma ponadto obowiązek powiadomienia przełożonego.

Przedstawicielka MZ pytana, czy do resortu wpływają sygnały na temat klauzuli sumienia od innych środowisk medycznych niż lekarze, np. farmaceutów czy pielęgniarek powiedziała, że do departamentu matki i dziecka - nie. Przypomniała, że klauzula sumienia pielęgniarki i położnej jest uregulowana w przepisach, w ustawie o zawodzie pielęgniarki i położnej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH