Będą zmuszać pielęgniarki do przejścia na kontrakty?

Pielęgniarki, które są zatrudnione w ramach umowy o pracę obawiają się, że będą zmuszane do przejścia na kontrakty po przekształceniu szpitali w spółki.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, OZZPiP, które jest przeciwne kontraktom uważa, że zatrudnienie w ramach kontraktu oznacza więcej godzin pracy, co może obniżyć jakość świadczeń.

Pielęgniarki obawiają się, że dyrektorzy szpitali będą wymuszać taką formę zatrudnienia w ramach oszczędności. OZZPiP podaje, że zrzesza około 80 tys. z 200 tys. pielęgniarek i położnych.

Tego poglądu nie podziela MZ powołując się na decyzję Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł w grudniu 2005 roku, że zakaz zatrudniania pielęgniarek i położnych w zoz-ach na kontraktach jest niezgodny z konstytucją. Trybunał zaznaczył w uzasadnieniu, że nie wyklucza, że byłoby ewentualnie wskazane, aby w niektórych ZOZ-ach ograniczyć zatrudnianie pielęgniarek na kontraktach, ale nie można zakazać tego wszystkim.

W Polsce jest już 2,2 mln osób płacących składki do ZUS na zasadzie samozatrudnienia, ale tylko 1,1 mln z nich to osoby, które płacą za siebie składki i nie zatrudniają innych pracowników. To prawnicy, lekarze, informatycy, ale także np. sprzątaczki.

Ewa Obuchowska, opowiadająca się przeciw kontraktom podkreśla, że OZZPiP nie walczy przeciwko kontraktom w ogóle, tylko kontraktom w szpitalach, które są specyficznym miejscem pracy, gdzie opieka nad pacjentem trwa 24 godz.

Dlaczego, jeśli część pielegniarek chce pracować na kontraktach to inne są temu przeciwne? Te ostatnie boją się, że po przekształceniu ZOZ-ów w spółki zostaną zmuszone do przechodzenia z etatów na samozatrudnienie, a część z nich straci pracę, w przypadku gdyby szpital chciał zmniejszyć koszty.

Więcej: www.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH