Będą ułatwienia dla niepełnosprawnych wyborców?

Sławomir Piechota, szef sejmowej Komisji Polityki Społecznej, poinformował o pracach nad wprowadzeniem ułatwień dla niepełnosprawnych wyborców, m.in. głosowania korespondencyjnego.

Podczas konferencji "Równe szanse w pracy - niepełnosprawni obywatele w Polsce i UE”, zorganizowanej 27 kwietnia w Sejmie przez parlamentarzystów i Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji przypomniano, że niepełnosprawni mogą głosować za pośrednictwem pełnomocnika.

W projekcie ustawy o dostosowaniu organizacji wyborów do potrzeb osób niepełnosprawnych, która od 2009 roku znajduje się w Sejmie, jest również propozycja głosowania korespondencyjnego.

- Rozwiązanie to w innych krajach jest powszechne: w Polsce natomiast ciągle budzi wiele kontrowersji - powiedział Piechota.

Podkreślił, że podczas ostatniego głosownia do Izby Gmin w Wielkiej Brytanii korespondencyjnie głosowało 20 proc. uprawnionych; w wyborach do Bundestagu - 9,5 mln osób, a w wyborach kantonalnych w Genewie - aż 95 proc.

Projekt zawiera też propozycję wprowadzenia obywatelskiego monitoringu lokali wyborczych, tak by - w przypadku stwierdzenia niedostosowania lokalu wyborczego - można go było przenieść do innego budynku. Dla niewidomych i słabowidzących mają być przygotowywane nakładki do głosowania. Działoby się tak wówczas - jak powiedział Piechota - gdy wyborca wcześniej uprzedzi, że zamierza głosować przy takiej pomocy.

Piechota powiedział również, że planowane jest wprowadzenie zmian do ustawy o służbie cywilnej i pracownikach samorządowych, by zwiększyć zatrudnienie niepełnosprawnych w tych obszarach. Obecnie urzędy administracji, podobnie jak i przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 25 pracowników, mają obowiązek zatrudnienia wśród nich co najmniej 6 proc. osób niepełnosprawnych.

Jarosław Duda, pełnomocnik ds. niepełnosprawnych, powiedział, że intencją rządu jest przeszkolenie osób, które pomagałyby później osobom niepełnosprawnym w znalezieniu pracy, zmotywowaniu ich do jej podjęcia, a potem towarzyszyły im w tej pracy przez pół roku.

Jak przypomniał, w ciągu ostatniego 2,5 roku liczba zatrudnionych osób niepełnosprawnych wzrosła o 68 tys. W 2010 roku w administrowanym przez PFRON systemie wypłaty dofinansowań zarejestrowanych było 263 tys. osób niepełnosprawnych. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH