Będą rozmowy MZ z protestującymi rezydentami przy udziale mediatora z WUM Rezydenci: - Wiemy doskonale, że pan minister Radziwiłł nie ma już narzędzi do tego, żeby zmienić naszą sytuację. Fot. archiwum

Przedstawiciele MZ wezmą udział w rozmowach z protestującymi lekarzami rezydentami, przy udziale mediatora z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, co zaproponował rektor WUM prof. Mirosław Wielgoś - poinformował w piątek (6 października) resort zdrowia. Wolę rozmów deklarują też rezydenci.

Od poniedziałku lekarze rezydenci prowadzą protest głodowy w hallu głównym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Domagają się przede wszystkim wzrostu finansowania ochrony zdrowia, zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń.

W czwartek, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Mirosław Wielgoś skierował pismo do rezydentów i MZ w którym zaproponował, by WUM stał się platformą do rozmów pojednawczych pomiędzy stronami sporu oraz rozważenie możliwości włączenie Ombudsmana - Rzecznika Akademickiego WUM w rozmowy pomiędzy protestującymi, a Ministerstwem Zdrowia. Rektor nie jest stroną sporu, ale protest głodowy medyków odbywa się na terenie Dziecięcego Szpitala Klinicznego.

Rzecznik ministerstwa Milena Kruszewska poinformowała PAP, że już w czwartek minister zdrowia Konstanty Radziwiłł rozmawiał z prof. Wielgosiem i zapewnił, że przedstawiciele resortu wezmą udział w zaproponowanym spotkaniu. - Przypominam, że spotkania z lekarzami rezydentami odbywały się zarówno przed, jak i w trakcie protestu głodowego ich przedstawicieli - zaznaczyła.

Wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Jarosław Biliński w piątek poinformował, że młodzi medycy także wezmą udział w zaproponowanym spotkaniu.

- Wiemy doskonale, że pan minister Radziwiłł nie ma już narzędzi do tego, żeby zmienić naszą sytuację. Musi być decyzja premiera Morawickiego i pani premier Szydło i liczymy, że jeżeli będą te mediacje, to te osoby się na nich pojawią - powiedział.

W piątek premier Szydło zapytana o protest rezydentów odpowiedziała: - Jesteśmy otwarci na spotkania i na rozmowę z lekarzami. Spotyka się z nimi pan minister Radziwiłł, również sekretarz stanu w Kancelarii Premiera.

Minister Radziwiłł rozmawiał z przedstawicielami Porozumienia Rezydentów OZZL w środę, w rozmowach uczestniczył także zastępca szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Paweł Szrot.

Prof. Wielgoś nie informuje o szczegółach planowanych rozmów. - Do dobrej mediacji potrzebny jest spokój i odpowiednie warunki, których nie zapewniają światła reflektorów i kamery - odpowiedział PAP.

Obecnie głodówkę w warszawskim szpitalu prowadzi ok. 20 rezydentów; trzech lekarzy przerwało tę formę protestu ze względu na stan zdrowia, na głodówkę decydują się jednak kolejni medycy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH