Becikowe: nowe zasady wypłacania od stycznia, stare kontrowersje

Od przyszłego roku, aby otrzymać "becikowe", trzeba będzie przedstawić zaświadczenie, że matka od co najmniej 10. tygodnia ciąży pozostawała pod opieką lekarza; dotyczyć to będzie wszystkich kobiet, które po 31 grudnia zgłoszą się po odbiór pieniędzy.

Z początkiem 2012 roku wchodzą w życie przepisy zmieniające zasady wypłacania jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka, tzw. becikowego. Wypłata "becikowego" oraz dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka (do którego uprawnione są osoby o dochodach nieprzekraczających 504 zł miesięcznie na osobę w rodzinie) będzie uzależniona od przedstawienia zaświadczenia lekarskiego lub wystawionego przez położną, potwierdzającego, że matka dziecka pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10. tygodnia ciąży do porodu.

Wymóg ten dotyczył będzie wszystkich kobiet, które po 31 grudnia tego roku zgłoszą się po wypłatę "becikowego", niezależnie od daty zajścia w ciążę, czy też daty porodu ("becikowe" można odbierać przez rok po narodzinach dziecka). Wyjątkiem będą sytuacje, gdy o świadczenia ubiegać się będą osoby niebędące rodzicami biologicznymi dziecka - opiekunowie prawni, faktyczni oraz rodzice adopcyjni.

Przepis, zgodnie z którym, aby otrzymać "becikowe", kobieta musiała przedstawiać zaświadczenie od lekarza, nie jest nowy. Został wprowadzony pod koniec 2009 roku, jednak wobec licznych protestów został na dwa lata zawieszony.

Okres ten miał być wykorzystany na przeprowadzenie kampanii informującej kobiety o tym, jak ważne jest przeprowadzanie badań lekarskich w jak najwcześniejszym okresie ciąży. Ministertstwo Zdrowia podkreślało wówczas, że okres do 10. tygodnia ciąży jest najważniejszy dla rozwoju zarodka i płodu.

Protestujący argumentowali, że w niektórych regionach Polski na wizytę u ginekologa długo się czeka, organizacje kobiece przekonywały, że nie zawsze kobieta wie o tym, że jest w ciąży już w 10. tygodniu. Przypominano również, że prawo nie powinno działać wstecz, dlatego wymóg ten nie powinien dotyczyć kobiet, które były w ciąży dłużej niż 10 tygodni.

Gdy przepis zaczął obowiązywać, urzędnicy wypłacający "becikowe" nie byli zorientowani, od kogo żądać zaświadczeń, od kogo nie, zaś resorty pracy i zdrowia nie zawsze były zgodne w interpretacji tego przepisu. MPiPS w porozumieniu z MZ postanowiło zawiesić kwestionowany wymóg do końca 2011 roku. W marcu zeszłego roku znowelizowano ustawę dotyczącą wypłacania "becikowego", w myśl której do końca tego roku, aby otrzymać świadczenia, wystarczy udowodnić co najmniej jedną wizytę u ginekologa lub położnej w czasie ciąży.

Ustawę autorstwa LPR wprowadzającą tzw. becikowe, Sejm uchwalił w grudniu 2005 roku. Jednorazową zapomogę w wysokości 1 tys. zł otrzymują wszystkie matki, niezależnie od dochodu. W expose premier Donald Tusk zapowiedział, że becikowe będzie przysługiwać tylko tym rodzinom, których dochody nie przekraczają 85 tys. zł. rocznie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH