Beata Małecka-Libera została nowym wiceministrem zdrowia

Dotychczasowa pełnomocnik rządu ds. zdrowia publicznego Beata Małecka-Libera została wiceministrem zdrowia - poinformowano nas we wtorek (13 stycznia) w biurze prasowym resortu zdrowia. Tym samym jest ona drugim, obok Sławomira Neumanna, wiceministrem w randze sekretarza stanu.

Jednocześnie zdementowano pojawiające się informacje o tym, że Małecka-Libera miałaby zastąpić Sławomira Neumanna - pozostaje on na stanowisku wiceministra zdrowia. W kierownictwie MZ, oprócz ministra Bartosza Arłukowicza i dwóch wspomnianych wiceministrów, są jeszcze podsekretarze stanu: Piotr Warczyński i Igor Radziewicz-Winnicki, a także dyrektor generalny Marcin Antoniak.

Zmiany w resorcie
Wcześniej w resorcie zdrowia było dwóch wiceministrów: Cezary Rzemek i Aleksander Sopliński. Ich dymisje związane były z dokonywanym przez premier Kopacz w grudniu ubiegłego roku przeglądem resortów.

Cezary Rzemek był wiceministrem zdrowia od maja 2009 r. W resorcie odpowiadał m.in. za finanse, nadzór i kontrolę oraz system ratownictwa medycznego. Z kolei Aleksander Sopliński pełnił funkcję wiceministra zdrowia od lutego 2012 r. W MZ był przedstawicielem PSL. Do jego zadań należał nadzór nad departamentem matki i dziecka, departamentem nauki i szkolnictwa wyższego oraz departamentem pielęgniarek i położnych.

Wiceminister zdrowia Cezary Rzemek sam chciał odejść już od pewnego czasu. Miał tylko doprowadzić do końca swój sztandarowy projekt, czyli ustawę o ratownictwie medycznym.

Drugi z wiceministrów, Aleksander Sopliński w ostatnich miesiącach zajmował się krytykowaną ustawą o zawodzie fizjoterapeutów.

Zdrowie publiczne
Beata Małecka-Libera była ostatnio pełnomocnikiem rządu ds. projektu ustawy o zdrowiu publicznym. Premier Kopacz wskazała w grudniu 2014 r., że ustawa o zdrowiu publicznym jest "konstytucją ochrony zdrowia" i podkreśliła, że dla Małeckiej-Libery nie będzie to praca od zera, gdyż taki projekt w resorcie już powstawał (gdy Kopacz sama była szefem MZ).

Zadaniem pełnomocnika miało być przygotowanie, przedstawienie i przeprowadzenie przez Sejm ustawy o zdrowiu publicznym.

Beata Małecka-Libera urodziła się w 1954 r. w Dąbrowie Górniczej. Ukończyła Śląską Akademię Medyczna w Katowicach, Wydział Lekarski. Jest doktorem nauk medycznych (temat pracy doktorskiej: Ocena wczesnych zaburzeń czynnościowych oraz późnej popromiennej niedoczynności tarczycy po samodzielnej lub pooperacyjnej radioterapii u chorych na raka głowy i szyi; promotor: prof. dr hab. Grzegorz Namysłowski).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH