Beata Małecka-Libera: w  br. najważniejsze jest wdrożenie ustawy o zdrowiu publicznym Wiceminister zdrowia Beata Małecka-Libera Fot. Archiwum

W 2015 r. najważniejsze będzie wdrożenie ustawy o zdrowiu publicznym - mówiła wiceminister zdrowia Beata Małecka-Libera podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Dodała, że jeszcze w tej kadencji powinna ona zostać uchwalona.

Beata Małecka-Libera wzięła udział w sesji "Demografia, zdrowie, gospodarka. Dlaczego starość ma przyszłość?"

Podkreślała, że ustawa o zdrowiu publicznym jest priorytetem rządu, resortu zdrowia i wpisuje się w tematykę polityki senioralnej oraz w wyzwania na najbliższy czas. Jak wskazała, tych wyzwań jest kilka.

- Jedno, krótkoterminowe, dedykowane bezpośrednio osobom starszym - tutaj chcemy mówić o kompleksowej opiece, nie tylko geriatrii, która jest ogromnie ważna, ale też leczeniu począwszy od lekarza rodzinnego, poprzez pielęgniarki środowiskowe, przez szpitalnictwo i rehabilitację - mówiła w Katowicach.

- Widzimy także konieczność działań profilaktycznych, zapobiegawczych kierowanych do osób starszych - pokazywanie im możliwości zapobiegania, unikania pewnych czynników ryzyka - dodała Małecka-Libera.

Kolejnym elementem - jak mówiła - jest opieka długoterminowa, wsparcie socjalne, pomoc osobom, które są niesamodzielne. - To wszystko widzimy jako jeden pakiet. I dlatego uważam, że opieka zdrowotna i opieka społeczna (...) absolutnie pójdą w parze - oceniła.

Wiceminister zdrowia poinformowała, że projekt ustawy o zdrowiu publicznym jest w konsultacjach zewnętrznych.

Etap prac nad projektem oceniła jako "bardzo dobry".

Projekt ustawy o zdrowiu publicznym trafił do konsultacji społecznych pod koniec marca. W uzasadnieniu projektu napisano, że dzięki realizacji przewidzianych w nim zadań możliwa będzie "znacząca poprawa sytuacji zdrowotnej" polskiego społeczeństwa. Służyć temu ma m.in. promocja zdrowia i zapobieganie chorobom, niwelowanie nierówności zdrowotnych oraz wspieranie innowacyjności i stabilności systemu opieki zdrowotnej.

Projekt zakłada utworzenie m.in. stanowiska Pełnomocnika Rządu ds. Zdrowia Publicznego. Ma on być w randze wiceministra zdrowia, powoływać i odwoływać go będzie premier. Do zadań pełnomocnika będzie należało m.in. przygotowywanie projektu Narodowego Programu Zdrowia (NPZ) oraz gromadzenie informacji dotyczących sytuacji zdrowotnej społeczeństwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH