Batalia o sieć w Sejmie - "karczowanie" szpitali czy uzdrawianie systemu? Minister informował, że wysokość ryczałtu będzie powiązana z aktywnością szpitala. Fot. Shutterstock

Sejmowa Komisji Zdrowia przyjęła w środę (8 marca) projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Projekt ma wprowadzić z dniem 1 października br. system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieć szpitali.

W opinii resortu zdrowia przygotowany projekt ustawy jest bardzo potrzebny dla dobrego funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia. 

- Dzięki ustawie o sieci szpitali zakończymy etap finansowej niepewności szpitali - mówił na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. - Idziemy w tym kierunku, w którym idzie świat. To nie jest coś, co jest wymyślone.  Sieć szpitali to jest - można powiedzieć - normalność w większości krajów Europy Zachodniej - powiedział minister.

Zaznaczył, że projekt został przyjęty przez Radę Ministrów zgodnie z ścieżką legislacyjną i jest on elementem naprawy obecnego systemu kontraktowaniem świadczeń medycznych.

Radziwiłł przekonywał, że obecny system doprowadza m.in do braku ciągłości w opiece medycznej, nie jest oparty o faktyczne potrzeby zdrowotne, prowadzi do nieracjonalnych inwestycji w służbie zdrowia.

Minister: ku stabilnej sieci
Dlatego - jak zaznaczał - resort chce odejść od obecnego systemu kontraktowania świadczeń na rzecz stabilnej sieci. Ma to udać się za sprawą wprowadzenie ryczałtu dla znacznej części świadczeń zdrowotnych rozliczanych w ramach sieci, w miejsce rozliczeń za procedurę.

Projektowana sieć szpitali i nowe zasady finansowania lecznic będą jednym z wątków dyskusji w trakcie wybranych sesji podczas rozpoczynającego się w czwartek (9 marca) w Katowicach II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress). Agenda kongresu na stronie: www.hccongress.pl

Minister informował podczas posiedzenia komisji, że wysokość ryczałtu będzie powiązana z aktywnością danej placówki. Dodał, że w niedługim czasie resort planuje przedstawić także ustawę o jakości świadczeń. - Sieć szpitali ma zapewnić pacjentom dostęp do wysokiej jakości kompleksowej opieki zdrowotnej - mówił po raz kolejny.

Konstanty Radziwiłł zapewniał podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia,  że niezakwalifikowanie do sieci nie odbiera szans na kontrakt, bo to ostatecznie dyrektor konkretnego oddziału NFZ, uwzględniając potrzeby zdrowotne na danym obszarze, będzie ogłaszał konkretne konkursy na świadczenia, tak, by zapewnić kompleksową opiekę medyczną.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH