Co z jakością
- Pan minister wspomniał, że będzie ustawa o jakości, ale póki co ustawa o odwraca jakość usług, jako fundamentu świadczeń zdrowotnych - przekonywała nawiązując do ryczałtowego finansowania szpitali, w którym - jak przekonują krytycy ustawy o sieci - pieniądz nie będzie szedł za pacjentem, bo świadczenia będą opłacane z góry.

W odpowiedzi na te głosy minister Radziwiłł zaznaczył, że ryczałtowe przekazywanie środków nie będzie działało demotywacyjnie, a tym bardziej nie obniży jakości świadczonych usług. - Ryczałt spłaszczy zainteresowanie wykonywaniem świadczeń opieki zdrowotnej na zasadzie poszukiwania kolejnych procedur do wykonania - stwierdził.

Jak mówił, zogniskowanie na wykonywaniu procedur prowadzi do ich nadwykonań, szczególnie tych, które są lepiej wycenione. - Ale nie tylko chodzi o wycenę, ale także o ryzyko wykonania tych świadczeń - zaznaczył.

Zapewniał, że właśnie ryczałt sprawi, iż łatwiej będzie można pacjenta przenieść z jednego oddziału na drugi,  jeżeli ten będzie cierpiał np. na wielochorobowość - co najczęściej ma znaczenie w leczeniu osób starszych i właśnie taka zmiana pozwoli na otoczenie ich opieką skoordynowaną i kompleksową. 

Projekt przyjęty, z poprawkami
Ostatecznie w trakcie prac komisji do projektu wprowadzono poprawki.

Członkowie sejmowej Komisji Zdrowia poparli poprawki zgłoszone przez posła Tadeusz Dziubę (PiS). Przewidują one m.in. uzależnienie wysokości ryczałtu od liczby wykonywanych świadczeń planowych i przedłużenie terminu obowiązywania umów na ratownictwo medyczne (aby nie trzeba było przeprowadzać konkursów w połowie tego roku).

Zmiany w projekcie, m.in. dotyczące ryczałtu, zapowiadał w środę (8 marca) rano minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. To efekt uzgodnień z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem, który wcześniej był przeciwny projektowi. Ministrowie uzgodnili także, że pula procedur medycznych finansowanych poza ryczałtem zostanie poszerzona o świadczenia diagnostyki obrazowej (np. tomografię komputerową), świadczenia z zakresu transplantologii oraz wszczepianie implantów ślimakowych.

Ostatecznie projekt ustawy został przyjęty. Sprawozdawcą ustawy został poseł Tomasz Latos, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH