Bartosz Arłukowicz: będą trzy poziomy stawki kapitacyjnej Fot. PTWP

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz poinformował w czwartek (11 grudnia), w dniu zakończenia konsultacji zarządzenia prezesa NFZ dot. finansowania POZ w 2015 r., o zwiększeniu od stycznia 2015 r. stawki kapitacyjnej dla lekarzy rodzinnych z 96 do 136 zł.

Na ten cel przeznaczona zostanie kwota 800 mln zł. Oznacza to, że NFZ wyda w przyszłym roku w ramach finansowania POZ 6 mld zł (w br. była to kwota 5,2 mld zł).

- Zależy nam na zbudowaniu systemu motywacyjnego, który zachęci lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej do badań umożliwiających szybką diagnozę i do lepszej opieki nad pacjentami - podkreślił minister.

Kluczem są badania diagnostyczne

- Dlatego wprowadzamy także dwa kolejne poziomy stawki kapitacyjnej, przewyższające stawkę podstawową w wysokości 136 zł. Będzie ona dotyczyła lekarzy wykonujących badania i trafnie diagnozujących swoich pacjentów - dodał.

Bartosz Arłukowicz dodał, że lekarze, którzy chcą poświęcić rok 2015 na przygotowanie się do zmian wynikających z tzw. pakietów kolejkowego i onkologicznego, mogą korzystać w tym czasie ze stawki podstawowej. Ci, którzy wcześniej dostosują się do nowych oczekiwań, mają szansę szybciej skorzystać z wyższych poziomów stawki kapitacyjnej, która będzie gwarantowała sfinansowanie wszystkich badań.

Od połowy roku lekarze, którzy sprawozdawaliby badania diagnostyczne wykonywane pacjentom (tzw. po peselu), mieliby podniesioną stawkę, a ci, którzy zlecaliby odpowiednią liczbę tych badań - byliby premiowani jeszcze wyższą stawką.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej minister wyjaśnił, stawka 136,20 zł jest stawką podstawową. Jeśli lekarz będzie wykonywał badania, stawka będzie wyższa, ale ostateczna kwota jest jeszcze elementem rozmów ze środowiskiem lekarzy POZ.

Minister podkreślił, że to, czy lekarz zdecyduje się na wyższe stawki (co będzie wiązać się m.in. z koniecznością wykonywania przez niego dodatkowych badań i prowadzenia dokładniejszej sprawozdawczości - PAP), jest dobrowolne.

Minister podkreślił, że poza 800 ml zł dodatkowych środków na POZ, na to, by lekarze wypisywali pacjentom tzw. kartę szybkiej diagnostyki onkologicznej, przeznaczonych zostanie kolejne 80 mln zł. Średnio lekarz za wystawienie takiej karty otrzyma 50 zł.

Poinformował, że od czwartku lekarze rodzinni, opieki specjalistycznej oraz lekarze ze szpitali mogą testować wystawianie karty.

Nie podpiszą umów?

Zarząd "Porozumienia Zielonogórskiego" poinformował niedawno, że zrzeszeni w tej federacji lekarze nie podpiszą umów na 2015 r.

Czyt. Bój o stawkę kapitacyjną: resort jest zaskoczony stanowiskiem lekarzy

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH