Bartosz Arłukowicz apeluje do dawców: promujcie ideę transplantologii

Należy promować idę transplantologii - podkreślał minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, który w czwartek (31 maja) wręczył 45 dawcom odznaczenia "Zasłużony Dawca Przeszczepu". Z danych MZ wynika, że od 2008 r. systematycznie rośnie liczba przeszczepianych narządów.

- Państwa odwaga połączona z wiedzą lekarzy dają szansę tym, którzy tracą nadzieję na odzyskanie zdrowia - mówił minister. Prosił także, by dawcy promowali w swoich środowiskach ideę transplantologii. 

Tytuł "Zasłużony Dawca Przeszczepu" przysługuje osobom, które oddały szpik lub inne regenerujące się komórki i tkanki więcej niż raz, oraz dawcom narządu. Zasłużeni dawcy mogą m.in. korzystać poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej. 

MZ informuje, że od 2008 r. następuje stały wzrost liczy przeszczepów. W 2011 r. wykonano najwięcej przeszczepień narządów w historii polskiej transplantologii - przeszczepiono ich łącznie 1475. To o 128 więcej, niż w 2010 r. i o 353 więcej niż w 2009 r. 

Z danych resortu zdrowia wynika, że w 2012 r. następuje znaczny wzrost przeszczepień od dawców żywych - w pierwszym kwartale przeszczepiono nerki od 23 osób. 

W 2008 r. w polskich rejestrach potencjalnych dawców szpiku było zarejestrowanych 40 tys. osób - obecnie jest ich blisko 312 tys. W latach 2006-2011 na rekrutację potencjalnych dawców szpiku przeznaczono ponad 30 mln zł. Od 2011 r. realizowany jest Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej. Do 2020 r. na ten cel będzie przeznaczana kwota 45 mln zł rocznie. 

W 2012 r. zmodernizowanych zostanie osiem ośrodków transplantacyjnych i cztery banki tkanek i komórek. 23 ośrodki transplantacyjne i 16 banków tkanek zostanie doposażonych w wysokospecjalistyczny sprzęt. Finansowana jest również działalność 240 koordynatorów transplantacyjnych w szpitalach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH